reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© DACPOL
Przemysł elektroniczny |

Materiały termoprzewodzące okiem specjalisty

Każdy zajmujący się produkcją wie, jak ważne jest bezpieczeństwo. Liczy się nie tylko odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, ale również zastosowanie odpowiednich narzędzi i materiałów. W elektronice kluczowy może okazać się dobór materiałów termoprzewodzących – specjalistą w tym zakresie jest Marcin Mierzejewski, któremu Evertiq postanowił zadać kilka pytań.

Ewelina Bednarz, Evertiq: Co to są materiały termoprzewodzące?

Marcin Mierzejewski, Thermal specialist, DACPOL Sp. z o.o. / KERAFOL – Keramische Folien GmbH & Co. KG: Materiały termoprzewodzące odpowiadają za prawidłowe połączenie pomiędzy grzejącą się powierzchnią komponentu, np. tranzystora, modułu LED czy ogniwa w baterii, a powierzchnią odbierającą ciepło, np. radiator. Są to zazwyczaj mieszanki polimerów oraz wypełniaczy przewodzących ciepło, aplikowane w formie płynnej, półpłynnej albo utwardzonej. Zasada działania polega na wypchnięciu powietrza,  będącego izolatorem cieplnym , które znajduje się pomiędzy obiema powierzchniami, i wypełnienie tej przestrzeni materiałem przewodzącym ciepło.

EB: Czym należy kierować się przy wyborze odpowiednich produktów?

MM: Na dobór odpowiedniego produktu wpływa wiele czynników. Z punktu widzenia materiału możemy wyróżnić czynniki mechaniczne, jak np. grubość czy wytrzymałość materiału, prądy występujące w układzie, uwarunkowania temperaturowe, czy docelową aplikację, w której komponent będzie pracował. 

EB: Czym może poskutkować wybór nieodpowiedniego materiału?

MM: Nieodpowiedni materiał może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia całego układu, wystąpienia przebicia elektrycznego, które może być niebezpieczne dla użytkownika, czy też do zaprószenia ognia w związku ze zbyt wysoką temperaturą w układzie.

Marcin Mierzejewski opowie więcej o materiałach termoprzewodzących podczas konferencji towarzyszącej Evertiq Expo w Warszawie w wykładzie pt. Materiały termoprzewodzące – na co zwrócić uwagę dobierając odpowiedni produkt. Podczas swojego wystąpienia specjalista przybliży podstawowe właściwości materiałów termoprzewodzących, a bazując na produktach Kerafolu, omówi cechy, na które te właściwości mają wpływ. Zdaniem Mierzejewskiego znajomość opisywanych parametrów ułatwia określenie kryteriów doboru odpowiedniego rozwiązania.

Zapraszamy więc 26 października na Stadion PGE Narodowy w Warszawie. Zarejestruj się już dziś, wstęp na Evertiq Expo jest darmowy.

***

Kerafol powstał w 1985 roku w bawarskim miasteczku Eschenbach in der Oberpfalz. Specjalizuje się w produkcji materiałów przewodzących, ceramicznych materiałów filtracyjnych, substratach ceramicznych oraz foliach ceramicznych, a także w opracowywaniu rozwiązań z dziedziny przewodzenia cieplnego. Zatrudnia ok. 350 osób. W Polsce firma ma jednoosobowe przedstawicielstwo. 

Dacpol pełni rolę dystrybutora oraz wsparcia projektowo-logistycznego Kerafolu w Polsce. Bawarską firma zdecydowała się na tę współpracę ze względu na ogromne doświadczenie Dacpolu w obszarze produktów elektronicznych. Firma została założona w 1992 roku, a dziś reprezentuje ponad 300 czołowych producentów podzespołów czynnych i biernych, modułów pomiarowych i zasilających, wentylatorów, radiatorów, elementów indukcyjnych, elementów klimatyki szaf, kabli, złączy, materiałów izolacyjnych. Dystrybutor oferuje również szeroką gamę elementów dla potrzeb automatyki przemysłowej i wyposażenie warsztatowe (narzędzia, przyrządy pomiarowe i inne) oraz akumulatory. Firma zajmuje się również projektowaniem i produkcją bloków mocy, grzaniem indukcyjnym, produkcją i serwisem przemysłowych urządzeń pomiarowych.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2