reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Biznes |

Polenergia zasili nową fabrykę w Gdańsku

Branża elektroniczna wyczekiwała zakończenia budowy największej w Europie fabryki magazynów energii wraz z centrum badawczo-rozwojowym Northvoltu. Teraz europejski producent ogniw litowo-jonowych oraz systemów bateryjnych poinformował w komunikacie prasowym, że od października obiekt będzie zasilany zieloną energią z polskiej farmy wiatrowej dzięki podpisaniu umowy z Grupą Polenergia.

„Transformacja energetyczna nie odbędzie się bez udziału bateryjnych magazynów energii i dlatego tak ważne jest, w jaki sposób podchodzimy do ich produkcji. W Northvolt od początku wiedzieliśmy, że chcemy to robić w sposób zrównoważony dla środowiska, z wykorzystaniem czystej energii i surowców pochodzących z recyklingu. Umowa na dostawę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest kluczowa dla realizacji niskoemisyjnej produkcji w naszej gdańskiej fabryce” – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes Northvolt w Polsce, w komunikacie prasowym.

Northvolt podaje, że kontrakt sprzedaży opiera się o formułę cPPA wraz z usługą PPA+, która polega na kompleksowym zabezpieczeniu potrzeb konsumpcyjnych klienta. Na potrzeby fabryki Northvoltu zielona energia będzie wytwarzana m.in. na Farmie Wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW.

„Wspieranie transformacji energetycznej to jedna z najważniejszych misji Polenergii. Realizujemy ją nie tylko wytwarzając czystą energią na naszych farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także dostarczając ją bezpośrednio do końcowego odbiorcy. Właśnie taką umowę, opartą na długoterminowym kontrakcie cPPA, podpisaliśmy ze spółką Northvolt. Jesteśmy dumni, że naszą zieloną energią możemy zasilać największą fabrykę magazynów energii w Europie. To ważny krok w kierunku budowy zeroemisyjnej gospodarki” – ocenia Piotr Maciołek, Członek Zarządu Polenergia S.A., w komunikacie.

Umowa podpisana z Polenergią powinna pokryć całkowite zapotrzebowanie na czystą energię elektryczną w ujęciu rocznym nowej fabryki Northvoltu w Gdańsku. Dostawy rozpoczną się nie później niż 1 października 2023 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama