reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© WCBKT
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka prezentuje nowy system

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A., specjalizujące się w produkcji i dostarczaniu sprzętu naziemnej obsługi statków powietrznych na rynek wojskowy i cywilny, ogłosiło, że w tym roku priorytetem są dla niego rozwiązania dla wojskowej domeny lądowej.

Opracowany przez WCBKT system STOPFIRE przeznaczony jest do wykrywania i gaszenia pożaru oraz tłumienia wybuchu w przedziałach napędowym i załogi oraz na zewnątrz wozu bojowego. Spółka podkreśla w aktualnościach, że system reaguje na przebicie pancerza przez strumień kumulacyjny oraz na pożar lub wybuch paliwa poprzez automatyczne uruchomienie urządzeń gaśniczych i uwolnienie środka gaśniczego, nie dopuszczając tym samym do rozprzestrzeniania się ognia. Istotnym, szczególnie w przypadku wybuchu paliwa, jest tak fakt, że od momentu wykrycia pożaru do momentu ugaszenia upływa czas od 80 ÷ 120 milisekund. Jest więc to szybka reakcja, która tłumi wybuch paliwa w zarzewiu i uniemożliwia wzrost ciśnienia, dając szansę przeżycia załodze nawet w tak ekstremalnych warunkach.

WCBKT zaznacza, że jej system wyróżnia się bardzo dużą selektywnością identyfikacji zagrożeń zapewniając brak reakcji na zjawiska niestanowiące ryzyka dla załogi pojazdu. Specyfikacja STOPFIRE sprawia, że można go umieścić w dowolnym pojeździe bojowym, czołgu czy transporterze w konfiguracji uzgodnionej dla danego typu pojazdu. System działa nawet po wyłączeniu zasilania pojazdu.

STOPFIRE został opracowany przez polską spółką we współpracy z Instytutem Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. System uzyskał już certyfikat Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej na zgodność z wymaganiami opracowanymi w oparciu o Normy Obronne: od NO-66-A101 do NO-06-A108.; został również zaimplementowany w NPBWP BORSUK.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama