reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Teltonika inwestuje na Litwie 75 mln euro

TVP Wilno donosi, że Teltonika, litewska grupa z branży zaawansowanych technologii, otrzymała zgodę na budowę nowego zakładu montażu elektroniki w Wilnie, w którym zatrudni 700 osób.

Teltonika planuje zainwestować 75 mln euro w projekt parku technologicznego Teltonika High-Tech Hill. Nowy obiekt będzie miał 22,7 tys. m² powierzchni i zostanie zbudowany obok zakładu montażu elektroniki Teltoniki EMS na Lipówce. TVP Wilno podaje, że jego roczna zdolność produkcyjna będzie wynosiła ponad 18 mln produktów. Nowy zakład zostanie wyposażony w 10 linii montażowych, 20 linii testowych, 4 linie pakujące, zrobotyzowany magazyn oraz laboratoria.

Teltonika wytwarza produkty Internetu Rzeczy w dwóch budynkach na Lipówce, jednak jeden, zdaniem Arvydasa Paukštysa, założyciela i prezesa firmy, jeden z nich jest już przestarzały. Dlatego też planuje się budowę kompleksu biurowego na jego miejscu, a produkcję przeniesie się do innych budynków, pisze TVP Wilno. 

„Potrzebujemy większej fabryki ze względu na planowaną ekspansję grupy Teltonika, ponieważ każdy rok rośniemy o kilkadziesiąt procent. Tym projektem chcemy także zaspokoić większe zapotrzebowanie na produkcję kontraktową innych firm” – podkreślił A. Paukštys.

Tworzenie parku technologicznego Teltonika High-Tech Hill będzie jednak składało się z kilku etapów. W ciągu pięciu lat powstanie 10 nowych budynków produkcyjnych i biurowych, w których docelowo zostanie zatrudnionych nawet ok. 6 tys. osób. 

Telewizja zaznacza, że w sierpniu tego roku Teltonika rozpoczęła budowę fabryki płytek drukowanych, której zakończenie planowane jest do końca 2024 roku. Ta inwestycja pochłonie ok. 143 mln euro, a łączna wartość inwestycji w parku wyniesie około 3,7 mld euro. 

Biura Teltoniki znajdują się w 21 krajach. Firma zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1