reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IDC
Analizy |

Dostawy smartfonów osiągną najniższy poziom od dekady

Winę za globalną sytuację ponosi m.in. inflacja i negatywna sytuacja gospodarcza.

Według kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, światowe dostawy smartfonów spadną o 4,7% rok do roku w 2023 r. do 1,15 mld sztuk, co stanowi najniższy poziom od dekady. Jest to korekta w dół w stosunku do poprzedniej prognozy IDC wynoszącej -3,2%, spowodowana słabszymi perspektywami gospodarczymi i utrzymującą się inflacją, która osłabiła popyt konsumencki i wydłużyła cykle odświeżania. Pomimo niższej prognozy na 2023 rok, IDC spodziewa się ożywienia rynku w 2024 roku z 4,5% wzrostem rok do roku, a następnie wzrostem w niskich jednocyfrowych wartościach przez pozostałą część prognozy, co daje pięcioletnią złożoną roczną stopę wzrostu na poziomie 1,7%.

"Chociaż poziomy zapasów znormalizowały się, większość producentów OEM pozostaje niezwykle ostrożna w planowaniu biznesowym w perspektywie krótkoterminowej, po raz kolejny rozwiewając nadzieje na ożywienie w sektorze" - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. "Podczas gdy rynek niewątpliwie powróci do wzrostu, dłuższe cykle odświeżania zmniejszają tempo wzrostu w dłuższej perspektywie, uniemożliwiając całości rynku osiągnięcie poziomów sprzed Covid. W takim środowisku kluczowe jest, aby sprzedawcy opracowali strategię zwiększania swojej wartości i skupili się na zachętach i promocjach, aby przyciągnąć konsumentów i ułatwić im zakup, zapewniając elastyczne opcje finansowania. Ponieważ konsumenci dłużej zatrzymują swoje urządzenia, jasną stroną jest to, że są skłonni zapłacić więcej, co z kolei przyczyni się do wzrostu średnich cen sprzedaży czwarty rok z rzędu w 2023 roku".

Z perspektywy systemów operacyjnych (OS), IDC spodziewa się, że dostawy iOS odnotują wzrost o 1,1% w 2023 roku, osiągając najwyższy w historii udział 19,9%, ponieważ iOS nadal pozostaje bardziej odporny na wyzwania makroekonomiczne niż Android, który według prognoz spadnie w tym roku o 6,0%. Podczas gdy przewiduje się, że wszystkie regiony odnotują spadek, Chiny, Azja i Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin) oraz Ameryka Łacińska - regiony, w których koncentruje się większość producentów Androida - najbardziej przyczynią się do tego spadku, przy czym dostawy spadną odpowiednio o 3,6%, 4,4% i 6,2%. Przewiduje się, że Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia spadną o 3,8% i 6,1%.

"W czasie, gdy cały rynek boryka się z trudnościami, po raz kolejny widać, że Apple podąża w przeciwnym kierunku" - powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy Mobility and Consumer Device Trackers w IDC. "Atrakcyjne oferty wymiany i ciągła ekspansja programów "kup teraz, zapłać później" bardziej niż cokolwiek innego pomogły segmentowi premium rynku, zwłaszcza na bardziej rozwiniętych rynkach. W 2022 r. segment powyżej 800 USD spadł o 1,7%, podczas gdy reszta rynku (wszystkie telefony na świecie) spadła dwucyfrowo. W rezultacie rynek używanych smartfonów rośnie dwucyfrowo. Jest to w dużej mierze spowodowane zdrowym zapasem bardzo dobrych "używanych" telefonów".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2