reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TechInsights SEMI
Analizy |

Branża półprzewodników na drodze do ożywienia w 2024

SEMI, we współpracy z TechInsights, poinformowało, że wraz z kolejnymi spadkami sprzedaży układów scalonych, globalny przemysł półprzewodników wydaje się zbliżać do końca cyklu spadkowego. Oczekuje się, że zacznie się odradzać w 2024 roku.

Analitycy przewidują, że III kwartale 2023 r. sprzedaż elektroniki odnotuje solidny wzrost o 10% kwartał do kwartału, podczas gdy sprzedaż układów scalonych pamięci odnotuje dwucyfrowy wzrost po raz pierwszy od początku spowolnienia, które miało miejsce w III kwartale 2022 roku. Przewiduje się, że sprzedaż układów logicznych pozostanie stabilna i poprawi się wraz ze stopniowym ożywieniem popytu.

Jak donoszą SEMI i TechInsights, w drugiej połowie roku w sektorze produkcji półprzewodników niekorzystne warunki wciąż będą się utrzymywały. Spadki wysokich stanów magazynowych u producentów urządzeń zintegrowanych (IDM) i firm bez fabryk będą nadal obniżać wskaźniki obciążenia fabryk do znacznie niższych poziomów niż w pierwszej połowie 2023 roku. Przewiduje się, że pomimo stabilnych wyników w pierwszej połowie 2023 r., osłabienie to wpłynie na utrzymujące się napływanie zmniejszonej ilości faktur za sprzęt kapitałowy i dostaw krzemu do końca roku.

Wskaźniki rynkowe pokazują, że branża półprzewodników osiągnęła swój najniższy poziom pod koniec pierwszej połowy 2023 roku, notując następnie ożywienie, co analitycy oceniają jako przygotowanie gruntu pod dalszy wzrost, który ma nastąpić w 20224 roku. Przewiduje się ponadto, że wszystkie segmenty w 2024 roku odnotują wzrost rok do roku, a sprzedaż elektroniki miałaby przekroczyć szczyt z 2022 r.

"Wolniejsze niż oczekiwano ożywienie popytu opóźni normalizację zapasów do końca 2023 r., czyli później niż wcześniej przewidywaliśmy, co doprowadzi do dodatkowego obniżenia wskaźników obciążenia fabryk w perspektywie krótkoterminowej" – powiedział Clark Tseng, starszy dyrektor ds. analizy rynku w SEMI, w komunikacie prasowym. "Ostatnie trendy jednak sugerują, że najgorsze dla układów scalonych już minęło. Przewidujemy więc, że produkcja półprzewodników osiągnie najniższy poziom w pierwszym kwartale 2024 roku".

"Podczas gdy rynki półprzewodników odnotowały gwałtowny spadek w ciągu ostatnich czterech kwartałów, sprzedaż sprzętu i budowa fabryk przebiegały znacznie lepiej niż oczekiwano" – dodaje Boris Metodiev, dyrektor ds. analizy rynku w TechInsights. "Zachęty rządowe napędzały nowe projekty fabryk, a silne zaległości pomogły w sprzedaży sprzętu".

Raport Semiconductor Manufacturing Monitor (SMM) dostarcza kompleksowych danych na temat światowego przemysłu produkcji półprzewodników. Raport podkreśla kluczowe trendy w oparciu o wskaźniki branżowe, w tym wyposażenie techniczne, moce produkcyjne fabryk oraz sprzedaż półprzewodników i elektroniki, a także zawiera prognozę rynku kapitałowego. Raport SMM zawiera również dwuletnie dane kwartalne i prognozy na jeden kwartał dla łańcucha dostaw produkcji półprzewodników, w tym wiodących firm IDM, fabless, foundry i OSAT.

© SEMI / Techinsights

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama