reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Asbis planuje dalszą ekspansję

Asbis Enterprises, dystrybutor, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT, prowadzi rozmowy dotyczące włączenia do grupy nowych krajów i marek – pisze PAP Biznes, powołując się na słowa przedstawicieli spółki podczas niedawnej konferencji prasowej.

"Jestem pewien, że prowadzone rozmowy odnośnie nowych kierunków i marek przyniosą efekty już niedługo" – mówił cytowany przez PAP Biznes Costas Tziamalis, wiceprezes Asbis Enrerprises.

Spółka ma za sobą udane półrocze. W maju Evertiq pisał, że Asbis zanotował 33% wzrost przychodów. Teraz PAP Biznes podaje, że w II kw. 2023 r. spółka zanotowała 11,2 mln USD zysku netto – wzrost o 1,5% r/r., a jej przychody wyniosły 674,1 mln USD, co oznacza wzrost o 30,5% w porównaniu do II kw. 2022 r. W tym czasie Asbis poniósł również dużo inwestycji – zarejestrowała sześć nowych spółek zależnych w Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Maroku, Mołdawii i RPA. 

"Te spółki zostały założone przede wszystkim dlatego, żeby lepiej zarządzać przychodami na lokalnych rynkach i w pełni wykorzystać istniejący tam potencjał. W Armenii, Mołdawii i Azerbejdżanie mamy specjalne, celowe spółki, które zajmują się sprzedażą produktów firmy Apple, natomiast hurtową sprzedażą będą zajmować się te nowe zarejestrowane podmioty" – cytuje Tziamaliza PAP Biznes. "W styczniu br. przeprowadziliśmy się do największego centrum dystrybucyjnego w Czechach – o wielkości ponad 10 tys. metrów kwadratowych – to wystarczy na kilka następnych lat. To jest magazyn, z którego realizowane są dostawy do Europy Zachodniej i Europy Środkowowschodniej. Na Ukrainę towary także jadą z Czech. Natomiast jeśli chodzi o inwestycje na terenie Afryki, mamy centrum dystrybucyjne, które mieści się w RPA. To centrum docelowo będzie obsługiwać nie tylko RPA, ale także wschodnie wybrzeże Afryki. Jeśli chodzi o Bliski Wschód przygotowywany jest nowy magazyn, dwukrotnie większy niż poprzedni. Myślę, że te wszystkie nowe obiekty sprawiły, że zoptymalizowaliśmy nasze zaplecze logistyczne."

Niezmiennie największy udział w przychodach, Asbis odnotował w krajach byłego Związku Radzieckiego (wzrost do 48,02% w II kw. 2023 z 45,50% w II kw. 2022) oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Warto podkreślić, że najwyższe przychody odnotowano w Kazachstanie, a na drugim miejscu na Ukrainie. Spółka zamierza również skonsolidować działalność na rynkach, na których nie była wcześniej obecna. Tziamalis uważa, że działania te wpłynęły na zanotowanie największego wskaźnika wzrostu w Europie Zachodniej – wzrost o 65%.

"Największe odbicie nastąpiło w Ukrainie, która staje się liderem. Tak wskazywały nasze prognozy, ale i tak cieszymy się, że widzimy tak duże odbicie w tym kraju. Jest to niezwykłe, że na tym rynku został wypracowany w takim trudnym okresie tak dobry wynik. Patrząc się na wyniki warto pamiętać, że w pierwszej połowie roku spółka zdecydowała o pomocy dla Ukrainy o wartości 2 mln USD" – tłumaczył Costaz Tziamalis.

Prognozy finansowe Asbisu są dość śmiałe, dlatego spółka będzie zadowolona, jeśli je zrealizuje.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2