reklama
reklama
reklama
© Houston University
Nauka i technologie |

Rozciągliwa bateria litowo-jonowa?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Houston opracował prototyp baterii litowo-jonowej na bazie tkaniny.

Naukowcy z Houston twierdzą, że ich odkrycie może przyspieszyć postępy w opracowywaniu technologii urządzeń, które bardziej nadawałyby się do noszenia.

Zgodnie z komunikatem prasowym uniwersytetu, kluczem do przełomu okazało się zastosowanie przewodzącej srebrnej tkaniny jako platformy i kolektora prądu. Umożliwia to tkaninie zapewnienie ścieżek przewodzenia elektrycznego niezbędnych do działania elektrody akumulatora nawet po rozciągnięciu.

Naukowcy uważają, że ich prototyp i jego rozwój może wywołać nowe, zwiększone zainteresowanie technologią do noszenia. Konwencjonalne baterie stosowane obecnie są sztywne, co ogranicza funkcjonalność przedmiotów. Wymagają one również ciekłych elektrolitów organicznych, które są łatwopalne. Odkrycie baterii litowo-jonowej na tkaninie niwelowałoby te wszystkie niedogodności.

"Chociaż stworzyliśmy prototyp, wciąż pracujemy nad optymalizacją projektu baterii, materiałów i produkcji. Komercyjna opłacalność zależy od wielu czynników, takich jak skalowanie możliwości wytwarzania produktu, koszty i inne czynniki. Pracujemy nad tymi kwestiami i realizujemy nasze cele, optymalizując i ulepszając naszą rozciągliwą baterię" – wyjaśnia Haleh Ardebili, który kierował badaniami na Uniwersytecie w Houston, w komunikacie prasowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2