reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Freyr
Przemysł elektroniczny |

Freyr Battery otrzymuje 100 mln euro wsparcia z UE

Norweska firma pozyskała dotację z UE w wysokości 100 mln EUR na wsparcie projektu Giga Arctic, czyli obiektu o mocy 29 GWh, który będzie zasilany w 100% odnawialną energią wodną.

Freyr Battery obrało sobie za cel "czystych rozwiązań bateryjnych na skalę przemysłową" w celu przyspieszenia dekarbonizacji systemów energetycznych i transportowych. Firma rozpoczęła prace nad fabrykami w Norwegii i ogłosiła potencjalny rozwój zakładów w USA i Finlandii.

Teraz UE postanowiło wkroczyć do akcji i przyspieszyć działania Freyr Battery. W tym celu zdecydowano się przyznać dotację w wysokości 100 mln EUR dla norweskiej firmy, która zostanie sfinansowana z Funduszu Innowacji UE w celu promowania lokalnej produkcji baterii. Budowa Giga Arctic rozpoczęła się w czerwcu 2022 r. i opiera się na platformie produkcyjnej 24M Technologies SemiSolid.

"Ta dotacja jest wyrazem uznania, że baterie stanowią kluczowy katalizator transformacji energetycznej wspierający regionalne bezpieczeństwo energetyczne poprzez szybsze wdrażanie energii odnawialnej. Co więcej, to znaczące zobowiązanie finansowe zapewnia terminowe wsparcie dla dalszego rozwoju projektu Giga Arctic, który ma na celu dostarczenie czystych produktów akumulatorowych naszym klientom i partnerom w całej Europie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z EUIF, a także z rządem norweskim, aby odblokować dalsze możliwości produkcji akumulatorów nowej generacji w skali GWh w Norwegii" – mówił Tom Einar Jensen, współzałożyciel i dyrektor generalny Freyr, w komunikacie prasowym.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2