reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka podpisuje kolejną umowę z ESA

Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na zaprojektowanie i wykonanie prototypów dekoderów o dużej powierzchni opartych na technologii nadprzewodzących nanoprzewodów (superconducting nanowire).

Polska spółka z branży kosmicznej poinformowała w komunikacie prasowym, że umowa została podpisana 18 lipca. Projekt będzie realizowany we współpracy z zagranicznymi podwykonawcami, jednak to Creotech Instruments pozostanie liderem przedsięwzięcia i będzie odpowiedzialny za elektronikę oraz testy. 

Creotech Instruments podał, że wartość projektu wynosi około 1 miliona euro, z czego 400 tysięcy euro przypadnie na polską spółkę. 

Przedsięwzięcie powinno zakończyć się we wrześniu 2025 roku. 

„Detektor, który zostanie wykonany w ramach projektu ma dwa zastosowania. Po pierwsze, jest kluczowym elementem sieci kwantowej dystrybucji klucza Quantum Key Distribution, QKD i będzie wykorzystywany w stacjach naziemnych do odbioru klucza z satelity. Po drugie, znajdzie zastosowanie w komunikacji optycznej. Obie technologie są rozwijane i wdrażane w Europie w ramach dedykowanych programów ESA i Komisji Europejskiej, w szczególności EuroQCI, ARTES, SAGA i ScyLight” – pisze Creotech Instruments w komunikacie prasowym.

Creotech Instruments wyjaśnia dalej, że docelowo kwantowa dystrybucja ma zostać wdrożona w infrastrukturach krytycznych w całej Europie w ciągu najbliższych lat i ma obejmować zarówno sieci naziemne, jak i połączenia satelitarne. Dodać należy, że komunikację optyczną ocenia się jako tą, która pozwala na znacznie bardziej efektywne przesyłanie danych niż komunikacja radiowa.

Zarząd polskiej spółki uważa, że prawidłowa realizacja projektu, umożliwi jej wejście na oba te przyszłościowe rynku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama