reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© byunghyun lee pexels
Biznes |

Japonia wraca na „białą listę” Korei Południowej

Korea Południowa przywróciła Japonię na "białą listę" zaufanych partnerów handlowych, a oba kraje znoszą wzajemnie nałożone ograniczenia po prawie czterech latach.

Wspólna historia sąsiedztwa Japonii i Korei Południowej nigdy nie należała do najłatwiejszych. Stosunki pomiędzy tymi krajami uległy szczególnemu napięciu we wrześniu 2019 roku, kiedy koreański Sąd Najwyższy orzekł, że japońskie firmy powinny wypłacić odszkodowania koreańskim robotnikom przymusowym z czasów II wojny światowej.

W wyniku sporu Korea Południowa usunęła Japonię z „białej listy” partnerów handlowych. Podkreślmy, że kraje znajdujące się na tej liście uzyskują dostęp do uproszczonych procedur zakupu towarów wrażliwych, czyli tych, które mogłyby zostać wykorzystane do celów wojskowych.

Teraz oba kraje odłożyły na bok spory, a Japonia powróciła na listę, gdzie znajduje się 28 innych krajów. Południowokoreańskie ministerstwo handlu stwierdziło, że nastąpiła "całkowita odbudowa zaufania między tymi dwoma państwami w zakresie kontroli eksportu" i zobowiązało się do pracy nad dalszymi dwustronnymi oraz wielostronnymi kwestiami kontroli eksportu.

Decyzja ta nastąpiła po niedawnych rozmowach prezydenta Korei z premierem Japonii. Równocześnie, po szczycie Japonia zniosła ograniczenia w eksporcie kluczowych materiałów półprzewodnikowych do Korei, w tym poliimidu fluoru, fotorezystu i fluorowodoru. Korea z kolei wycofała skargę złożoną do Światowej Organizacji Handlu przeciwko ograniczeniom eksportu.

Oczekuje się również, że Japonia przywróci Koreę na listę krajów preferowanych przy kontroli eksportu materiałów strategicznych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama