reklama
reklama
reklama
© PGZ S.A.
Przemysł elektroniczny |

W Poznaniu powstanie Centrum Kompetencyjne Abramsów

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz General Dynamics Land Systems podpisali dziś, 26 czerwca porozumienie, na mocy którego na terenie poznańskich Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. powstanie Centrum Kompetencyjne do obsługi czołgów Abrams.

Jak pisze PGZ w aktualnościach, umowa jest wynikiem uzgodnień poczynionych pomiędzy PGZ S.A. i WZM S.A. z polskiej strony, a amerykańskim partnerem, którym jest koncern GDLS; jest również bezpośrednio związana z decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o zakupie na potrzeby polskiej armii czołgów Abrams.

Podkreślono, że umowa ta potwierdza decyzję o utworzeniu w ramach Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Centrum Kompetencyjnego w zakresie czołgów Abrams, ustanawiając jednocześnie potencjał do ich szeroko pojętych obsług w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb w tym zakresie ze strony Sił Zbrojnych RP. W umowie znalazł się również zapis, że w dalszej perspektywie z potencjału Centrum będą mogły korzystać także oddziały wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce i innych krajach europejskich.

„Do utworzenia Centrum Kompetencyjnego czołgów Abrams w Poznaniu zarówno WZM jak i my jako PGZ przygotowywaliśmy się już od pewnego czasu. Jako partner godny zaufania dla wojska jesteśmy odpowiedzialni za wsparcie jednostek w utrzymaniu sprawności każdego rodzaju sprzętu, jaki znajduje się lub wchodzi na uzbrojenie Wojska Polskiego. Dlatego też decyzja pana ministra Mariusza Błaszczaka o pozyskaniu dla wojsk pancernych czołgów Abrams oznaczała dla nas konieczność pozyskania zdolności w zakresie obsługi tego typu czołgów. Dzięki dużemu zaangażowaniu zarządu i pracowników WZM popartego dotychczasowym wieloletnim doświadczeniem w zakresie serwisowania ciężkiego sprzętu pancernego i gąsienicowego jakim dysponuje poznańska spółka, udało się nam osiągnąć porozumienie ze stroną amerykańską. Dzisiejsza umowa formalizuje nasze starania i jednocześnie otwiera nową kartę w historii spółki” – mówił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

PGZ zaznacza w aktualnościach, że w 2022 r., w związku z potrzebami Wojska Polskiego, została zawarta umowa na dostawę 250 czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym - udostępnienie pierwszych czołgów Abrams M1A2 SEPv3 powinno nastąpić do końca 2024 r., całość dostaw zostanie zrealizowana do końca 2026 r. Dodatkowo w tym roku MON zawarł również dodatkową umowę na 116 Abramsów w wersji M1A1 – wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2