reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tauron
Biznes |

Tauron inwestuje 3 mld zł w rozwój sieci elektroenergetycznej

Polskie przedsiębiorstwo grupujące spółki z branży energetycznej planuje w 2024 roku zwiększyć nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł. Tauron podkreśla w komunikacie prasowym, że środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych.

„Od 2016 roku zainwestowaliśmy w sieci elektroenergetyczne 16 miliardów złotych. Dystrybucja to nasz najważniejszy kierunek inwestycyjny, a planowane istotne zwiększenie nakładów, to odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie przyłączania do sieci nowych klientów i nowych źródeł energii” – mówił Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron, w komunikacie prasowym. „Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie. Powodzenie transformacji energetycznej jest więc uwarunkowane rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnych w kierunku tzw. sieci inteligentnych. W tym kontekście pomysły dotyczące wydzielenia spółek dystrybucyjnych z grup energetycznych nie mają żadnego uzasadnienia biznesowego, są wręcz bardzo niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju”.

Tauron pisze, że wzrost nakładów inwestycyjnych do trzech miliardów złotych pozwoli na zwiększenie możliwości przyłączeń nowych klientów do około 50 tysięcy. Zaznaczono też, że w ostatnich latach średniorocznie firma przyłączała do swojej sieci około 40 tys. nowych klientów, a od 2016 roku liczba klientów Tauron Dystrybucji wzrosła o 360 tysięcy.

Zwiększenie zainwestowanych środków mają przełożyć się również na modernizację 1220 kilometrów linii elektroenergetycznych, rozbudowę 345 stacji transformatorowych, a także instalację 600 tysięcy inteligentnych liczników.

„Tauron rozwija równomiernie południe Polski, inwestuje nie tylko w metropoliach, ale również daleko od dużych miast. Gdyby nie te inwestycje to małe miejscowości pozostałyby na peryferiach rozwoju. Patrzymy na Polskę całościowo, a nie w modelu koncentrycznym dostrzegając tylko duże miasta” – mówił dalej Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama