reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Izraelian Prime Minister's Office
Przemysł elektroniczny |

Gigant wybuduje fabrykę w Izraelu za rekordowe 25 mld USD

18 czerwca Benjamin Netanjahu ogłosił, że Intel przeznaczy 25 mld USD na budowę fabryki w Izraelu. Premier Izraela nazwał przedsięwzięcie największą w historii międzynarodową inwestycją w tym kraju.

Zapowiedziana inwestycja dotyczy budowy fabryki w Kiryat Gat, mieście położonym w północnej części pustyni Negew. Nowy zakład miałby zostać otwarty już w 2027 roku i – zgodnie z zapowiedzią izraelskiego Ministerstwa Finansów – działać co najmniej do 2035 roku. Ministerstwo podało też, że Intel zapłaci 7,5% podatku w porównaniu do obecnych 5%.

„Dziś rano ogłosiliśmy, że osiągnięto porozumienie między Intelem, a Ministerstwem Finansów w sprawie ogromnej i bezprecedensowej inwestycji Intela w Izraelu, w fabrykę chipów, która będzie wykorzystywać najbardziej zaawansowaną technologię na świecie” – powiedział Premier Benjamin Netanjahu 18 czerwca, na początku cotygodniowego posiedzenia Rady Ministrów. „W fabrykę zainwestowanych zostanie 25 miliardów USD, czyli 90 miliardów NIS. Jest to największa inwestycja w historii państwa Izrael. Jest to wyraz wielkiego zaufania do izraelskiej gospodarki i doskonale odzwierciedlenie siły wolnej gospodarki, którą tu zbudowaliśmy, oraz gospodarki technologicznej, którą tu rozwijamy".

Intel w swoim oświadczeniu stwierdził natomiast, że kluczową rolę w podjęciu tej decyzji odegrały dotychczasowe operacje firmy w Izraelu. 

"Nasz zamiar zwiększenia zdolności produkcyjnych w Izraelu wynika z naszego zaangażowania w zaspokajanie przyszłych potrzeb produkcyjnych... i doceniamy ciągłe wsparcie izraelskiego rządu" – padło w komunikacie Intela.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1