reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ SA
Przemysł elektroniczny |

PGZ i Raytheon Technologies zacieśniają współpracę

Polska Grupa Zbrojeniowa pisze w aktualnościach, że kontynuuje współpracę z partnerami amerykańskimi w ramach realizacji kolejnej fazy programu Wisła, a elementem tych działań jest współpraca w zakresie produkcji komponentów i podzespołów do radarów LTAMDS oraz kompetencji do ich serwisowania.

W aktualnościach na stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej możemy przeczytać, że 6 czerwca br. w Andover w stanie Massachusetts reprezentanci spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaangażowanych w realizację zobowiązań offsetowych do II fazy programu Wisła podpisali listy intencyjne o współpracy z Raytheon Technologies – jednym z amerykańskich koncernów uczestniczących w programie Wisła. 

Jak wyjaśniono, podpisany list dotyczył programu offsetowego dla radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Podjęta współpraca ma dotyczyć stworzenia kompetencji w wybranych spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej do produkcji komponentów i podzespołów do radarów LTAMDS oraz kompetencji do ich serwisowania.

„Nasza wizyta w siedzibie firmy Raytheon Technologies to nie tylko okazja do podsumowania dobrej dotychczasowej współpracy, ale także potwierdzenie, że pracujemy już wspólnie nad kolejnym etapem programu obrony powietrznej Wisła. Kolejny obszar współpracy z naszym amerykańskim partnerem pozwoli na udział spółek PGZ w produkcji radarów LTAMDS w ramach drugiej fazy programu Wisła., które docelowo będą interoperacyjne z naszymi rodzimymi rozwiązaniami w postaci radarów wstępnego wykrywania celów P-18PL i radarów pasywnej lokacji PET/PCL Podobnie jak w pierwszej fazie, przy współpracy ze wszystkimi naszymi amerykańskimi partnerami, dostarczać będziemy na potrzeby kolejnych polskich baterii Patriot m.in. wszystkie pojazdy specjalistyczne w tym samochody transportowo-załadowcze, kabiny dowodzenia, a także mobilne węzły łączności i wspomniane radary. Dzięki polsko-amerykańskiej współpracy w programie Wisła, w tym z Raytheon Technologies, Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskuje nowe zdolności i umacnia swój wkład w rozwój polskiej tarczy antyrakietowej” – powiedział prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

PGZ zaznacza, że nowy dookólny radar ma zapewnić Polsce większą zdolność wykrywania różnorodnych i zaawansowanych zagrożeń lotniczych czy rakietowych.

„Byliśmy zaszczyceni mogąc gościć prezesa PGZ, Pana Sebastiana Chwałka oraz przedstawicieli spółek PGZ w naszym zakładzie, aby podpisać listy intencyjne dotyczące współpracy w ramach programu offsetowego dla drugiej fazy programu Wisła” – powiedział Tom Laliberty, prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Technologies. „W miarę postępu prac w programie Wisła i przejścia do drugiej jego fazy zobowiązaliśmy się do rozszerzenia zakresu naszego partnerstwa z PGZ i polskim przemysłem, wykorzystując sprawdzone zdolności naszych polskich partnerów z branży. Współpraca w ramach radaru LTAMDS zwiększy potencjał spółek PGZ, które będą jednymi z pierwszych globalnych dostawców rozwiązań związanych z tym rewolucyjnym systemem radarowym.”

Należy zaznaczyć, że we współpracę z Raytheon Technologies związaną z radarem LTAMDS mają się zaangażować spółki Konsorcjum PGZ-Wisła, czyli Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2