reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thorium Space
Biznes |

Polska spółka stawia kolejny krok w kosmos

Thorium Space S.A. jest jedną z tych polskich firm, które obserwuje cały świat - jako jedna z kilku tylko firm na świecie opanowała kluczową technologię dla zapewnienia bezpiecznej łączności satelitarnej opartej o płaskie, elektroniczne sterowane macierze antenowe w pasmach Ka i E. Dziś spółka współpracuje z liderami branży kosmicznej – francuskim Teledyne e2V oraz szwedzkim Sivers Semiconductors. Nic więc dziwnego, że Paweł Rymaszewski, CEO&CTO Thorium Space, ogłosił 30 maja, że firma planuje w najbliższych latach zostać jednym z wiodących producentów mikro i małych satelitów w Europie, a swoją ofertę kieruje do podmiotów z naszego kontynentu, które chcą mieć zagwarantowaną pełną kontrolę nad swoimi satelitami i terminalami SATCOM.

„Początek XXI wieku dla firm zajmującymi się nowoczesnymi technologiami można podsumować krótko – globalizacja w każdym możliwym zakresie. Wydawałoby się, że idea, iż przedsiębiorca mający dobry i ciekawy pomysł, bez problemu znajdzie dostawcę kluczowych technologii i komponentów nawet na drugim końcu świata, nie ma słabych stron” – pisze Thorium Space w komunikacie. „Ekspertów wskazujących, że taka wiara może w pewnym momencie okazać się bardzo zwodnicza, nie słuchano zbyt uważnie. No bo przecież biznes znosi wszystkie ograniczenia polityczne, a świat jest tak mały, że dostawy nie mogą niczym zostać zakłócone.”

Paweł Rymaszewski zwracał na to uwagę też w wywiadzie dla Evertiqa, w którym podkreślał, że łączność satelitarna jest niezbędna.

Idealistyczne podejście do rzeczywistości boleśnie zweryfikowała już na samym początku druga dekada XXI wieku – najpierw pandemią Covid-19, a później wojną na Ukrainie. Jak pisze, Thorium   Space, wydarzenia te przypomniały złotą zasadę, ze pewnym można być tylko tego, nad czym ma się pełną kontrolę.

Podczas prezentacji Rymaszewski powrócił do swoich początków i znaczenia niezależności i łączności satelitarnej.

„To był jeden z powodów dla których postanowiłem zostawić wygodną posadę w branżowym gigancie i zacząć coś własnego, ostatnie lata pokazały dobitnie jak ważna jest kosmiczna niezależność” – mówił Paweł Rymaszewski, CEO&CTO Thorium Space.

Rymaszewski wskazywał, że kraje które nie mają pełnej kontroli nad swoimi satelitami oraz kosmicznymi systemami łączności, skazane są na ryzyko, że w pewnym momencie utracą dostęp do oferowanych przez nie danych.

„Ile krajów w Europie korzystało przed 2022 rokiem z rosyjskich satelitów komunikacyjnych? Czy patrząc na to co dzieje się  w Ukrainie, naprawdę wierzymy, że ta łączność nie była inwigilowana? A jeśli nawet nie, to jaką mamy gwarancję, że nagle nie zostanie nam wyłączona?” – pytał Rymaszewski.

Thorium Space, które jest uznawane za jedno z najbardziej innowacyjnych podmiotów branży kosmicznej w tej części Europy,  chce w najbliższych latach budować mikro i małe satelity dla podmiotów z całej Europy.  Jako kamień milowy do osiągnięcia tego celu można ocenić współpracę z innymi branżowymi liderami – francuskim Teledyne e2V i szwedzkim Sivers Semiconductors, podczas której Thorium Space wykorzystuje swoje doświadczenie w pracach badawczo – rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami kosmicznymi.

Evertiq będzie dalej śledził poczynania Thorium Space. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1