reklama
reklama
reklama
reklama
© PGE Dystrybucja
Przemysł elektroniczny |

Dwie polskie firmy dostarczą 700 tys. liczników dla PGE

29 maja PGE Dystrybucja podpisało umowę na dostawę niemal 700 tys. liczników zdalnego odczytu z konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektornika. Urządzenia będą dostarczane przez 18 miesięcy.

PGE Dystrybucja jest w trakcie masowej instalacji liczników zdalnego odczytu i jak przewiduje, większość instalacji ma być powiązana z wymianami tzw. legalizacyjnymi liczników.

„Konsekwentnie realizujemy projekt wymiany liczników na te zdalnego odczytu. Podpisana umowa zapewni nam blisko 700 tys. nowych urządzeń, które zainstalujemy u naszych klientów.. Tylko do końca 2023 roku zainstalujemy u 15 proc. odbiorców końcowych liczniki objęte zdalnym odczytem. Instalacja inteligentnych liczników przyniesie korzyści zarówno odbiorcom, jak i operatorowi systemu dystrybucyjnego. Umożliwią one zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w każdym czasie, zdalną zmianę grupy taryfowej oraz zmianę sprzedawcy bez konieczności angażowania naszych służb w terenie” – mówi Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja. „Dodatkowo dzięki możliwości zdalnego pozyskiwania danych pomiarowych instalacja LZO pozwoli PGE na lepsze zarządzanie systemem elektroenergetycznym, co jest szczególnie ważne w sytuacji rosnącego nasycenia odnawialnymi źródłami energii.”

Warto dodać, że w najbliższym czasie PGE Dystrybucja powinna podjąć kolejne działania związane z zamówieniami inteligentnych liczników. Kilka dni temu bowiem, 23 maja, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano ogłoszenie o zamówieniu dot. dostaw ok. 1,4 mln sztuk liczników zdalnego odczytu dla potrzeb PGE Dystrybucja na lata 2024-2025. 

„Jesteśmy dumni, jako Konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektornika, że spełniamy oczekiwania PGE Dystrybucja. Cieszymy się, że dostarczane liczniki wpisują się w koncepcję rozwoju Spółki. Liczniki wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy sieci, zwiększą skuteczność zarządzania danymi pomiarowymi u Klientów końcowych czy szybkość reagowania w sytuacjach kryzysowych. Jak dotychczas nasze Konsorcjum będzie pierwszym i największym dostawcą inteligentnych liczników na terenie całej spółki PGE Dystrybucja” – powiedział Piotr Golik, prezes Esmetric Sp. z o.o. „ Dowiedliśmy już, że jesteśmy partnerem godnym zaufania. Mimo pandemii i panujących w związku z tym zawirowań na rynku międzynarodowym i problemach z dostępnością komponentów, nasze Konsorcjum nieprzerwalnie realizowało dostawy, wywiązując się tym samym z podpisanych umów.”

PGE Dystrybucja zamówiło urządzenia, które były już przetestowane, czyli liczniki dwusystemowe pracujące w technologii LTE 450. Grzegorz Dolecki, wiceprezes zarządu GE Dystrybucja ds. Operatora zaznaczył, że wdrażanie tej technologii związane jest z realizacją strategii Grupy PGE. 

„PGE Dystrybucja zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, realizuje masową wymianę liczników u odbiorców końcowych. Zgodnie z jej zapisami do końca 2028 r. LZO zostaną zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych, a do końca 2030 r. urządzenia będą posiadali wszyscy odbiorcy końcowi w całej Polsce. Dla PGE Dystrybucja oznacza to obowiązek wymiany liczników docelowo u blisko 6 mln odbiorców.” – pisze PGE w aktualnościach. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1