reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Stoen Operator ogłosi przetarg na 400 tys. liczników

Zarządca sieci elektroenergetycznej w Warszawie i okolicach poinformował 29 maja, że planuje w połowie tego roku ogłosić kolejny przetarg na inteligentne opomiarowanie AMI. Tym razem potrzebnych będzie ponad 400 tys. liczników zdalnego odczytu.

Jak pisze Stoen Operator w komunikacie prasowym, na połowę tego roku planowane jest uruchomienie postępowania przetargowego na dostawy i usługi obejmujące Fazę II Programu AMI. Przetarg będzie dotyczył dostarczenia i zainstalowania w okresie od połowy 2024 roku do końca 2026 ponad 400 tys. inteligentnych liczników.

„Z naszych dotychczasowych doświadczeń z Fazy I wynika, że G3 PLC IDIS to najlepsza z obecnie dostępnych technologii dla gęstego obszaru miejskiego. Wyróżnia się ona pod względem kosztów, kryterium rynkowego i technicznego, dlatego ponownie na nią stawiamy” – mówi w komunikacie prasowym Marcin Wilkowski, Program Manager Programu AMI.

Należy dodać, że w 2021 roku Stoen Operator wdrożył autorski system HES-NG, które ciągle jest rozwijane i które umożliwia obsługę praktycznie każdego licznika zgody z DLMS w komunikacji punkt-punkt oraz urządzenia w technologii G3 PLC IDIS.

„AMI to kompleksowy program, którego nie można traktować jak standardowej wymiany liczników. Jest to wieloetapowy proces. Wymaga m.in. implementacji systemu informatycznego do przetwarzania dużych ilości danych i codziennego odczytu tych mierników. Konieczna jest także przebudowa procesów biznesowych wewnątrz OSD. Przeprowadzimy także szereg szkoleń tak, aby pracownicy uzyskali odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne do obsługi zupełnie nowych technologii i urządzeń” – mówi w komunikacie prasowym na temat zakresu działań w ramach Stoen Operator Jakub Tomczak, dyrektor Pionu Zarządzanie Pomiarami w Stoen Operator.

Stoen Operator pisze w komunikacie, że program AMI rozpoczął się w warszawskim OSD w ubiegłym roku i obejmuje montaż ok. miliona liczników zdalnego odczytu do końca 2028 roku, zgodnie z wymogami Ustawy Prawo Energetyczne. Do końca 2023 roku Stoen Operator planuje montaż inteligentnych liczników u 15% odbiorców końcowych. Obecnie spółka zainstalowała około 80% urządzeń tego typu, a do połowy 2024 roku chce zainstalować około 150 tys. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1