reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IFC
Przemysł elektroniczny |

Inwestycja koreańskiego giganta w Polsce ze wsparciem IFC

IFC, członek Grupy Banku Światowego, największa globalna instytucja rozwojowa skoncentrowana na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących poinformowała, że wesprze budowę rozbudowę fabryki separatorów wykorzystywanych w akumulatorach samochodów elektrycznych firmy SK Hi-Tech Battery Materials w Dąbrowie Górniczej.

IFC pisze w aktualnościach, że chce przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i pomóc w budowie solidnego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych (EV) w Europie, jednocześnie generując setki miejsc pracy w Polsce, IFC współpracuje z SK Hi-Tech Battery Materials Poland sp. z o.o. (SK Poland), wiodącym graczem w globalnym łańcuchu wartości EV i spółką zależną koreańskiej SK IE Technology Co., Ltd (SK IET).

"Elektromobilność jest niezbędna do osiągnięcia zielonej transformacji. Wierzymy, że ta inwestycja wesprze rozwój bardziej zdywersyfikowanego i odpornego europejskiego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych (EV) poprzez umożliwienie produkcji krytycznego komponentu ogniw baterii EV w Polsce" – powiedział Alfonso Garcia Mora, wiceprezes IFC na Europę, Amerykę Łacińską i Karaiby. "Projekt ten pomoże zwiększyć możliwości produkcyjne w Polsce i podnieść umiejętności krajowej siły roboczej".

W ramach ogłoszonego partnerstwa, IFZ przygotuje pakiet zielonego finansowania o wartości 300 mln USD dla SK Poland, „pierwszego i największego w Europie producenta separatorów do baterii litowo-jonowych (LiBS)”. Niniejszy pakiet finansowania obejmuje pożyczkę w wysokości:

  • 200 mln USD od IFC;
  • 50 mln USD od PKO Banku Polskiego S.A.;
  • 30 mln USD od Banku Pekeao S.A.;
  • 20 mln USD od Intesa Sanpaolo (IMI CIB Division).

Finansowanie IFC jest zgodne z zasadami zielonego finansowania i spełnia kryteria zielonej pożyczki zawartych w Zasadach Zielonej Pożyczki Stowarzyszenia Rynku Kredytowego.

Jak zaznacza IFC w aktualnościach, pakiet kredytowy sfinansuje dwa ostatnie etapy czteroetapowego programu inwestycyjnego SK Poland o wartości 1,7 mld USD, którego celem jest budowa i rozbudowa zakładu produkcyjnego LiBS w Dąbrowie Górniczej.

"SKIET przewiduje potrzeby swoich klientów, strategicznie budując i rozbudowując nasze fabryki separatorów w Korei, Chinach i Polsce" – powiedział Kim Cheol-jung, CEO SKIET. "Dzięki tej przełomowej zielonej pożyczce od IFC pomożemy skonsolidować globalny system dostaw pojazdów elektrycznych i przyczynimy się do zielonej transformacji Polski".

Oczekuje się, że do 2025 roku zakład zaspokoi co najmniej 40% popytu na LiBS w UE. Stanowi to około 70% przewidywanej całkowitej zdolności produkcyjnej w Unii Europejskiej.

"Przejście na zerową emisję netto zapewnia bezprecedensowe możliwości inwestycyjne. Badania IFC pokazują, że zapotrzebowanie na akumulatory do pojazdów elektrycznych w samej UE wzrośnie z obecnych 30 GWh do 1300 GWh do 2035 roku. Nasze znaczące partnerstwo z SK IET pomoże zaspokoić ten szybko rosnący popyt poprzez zbudowanie bardziej odpornego regionalnego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych" – powiedział Riccardo Puliti, regionalny wiceprezes IFC na Azję i Pacyfik, podczas ceremonii podpisania umowy w Seulu. "Zależy nam na współpracy z koreańskimi innowatorami, takimi jak SKIET, w celu transferu technologicznego know-how i zwiększenia skali działań na rzecz klimatu na rynkach wschodzących".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama