reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© WB Electronics
Przemysł elektroniczny |

Grupa WB z zamówieniem z Bułgarii

Zespół Badań i Analiz Militarnych podaje, że opracowany przez polskich inżynierów z Grupy WB zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ został wybrany przez siły zbrojne należącej do NATO Bułgarii.

WB Electronics podpisało umowę z przedstawicielstwem sił zbrojnych Bułgarii na dostarczenie modułowego zestawu aplikacji klasy C4I/BMS, który został zaprojektowany, by zapewnić dowódcom na każdym szczeblu dowodzenia pełną kontrolę nad sytuacją na polu walki. 

Umowa zostanie zrealizowana w ciągu kilku miesięcy. TOPAZ będzie na wyposażeniu bułgarskich wojsk lądowych. 

„Siły zbrojne Bułgarii zainteresowane były modułami opracowanymi dla pododdziałów artylerii, na wzór wdrażania systemu do rodzimych Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz innych zagranicznych użytkowników. TOPAZ ma m.in. wspomagać wymianę danych uzyskanych z radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR (ARTillery HUnting Radar)” – pisze ZBiAM. 

WB Electronics pisze w specyfikacji na swojej stronie, że jedną z podstawowych cech systemu TOPAZ jest jego modułowość i skalowalność. Zaznacza, że TOPAZ może być prosto skonfigurowany do zarządzania polem walki na różnych szczeblach taktycznych.

Jak wyjaśnia WB Electronics, system TOPAZ składa się z następujących modułów:

  • TOPAZ Tactics – zapewniający funkcjonalność systemu BMS (m.in. obsługa map cyfrowych, zobrazowanie i wymiana informacji o sytuacji taktycznej, wymiana informacji o wojskach własnych – BFT, interoperacyjność w środowisku koalicyjnym);
  • TOPAZ Fires – moduł kierowania różnorodnymi środkami artylerii lufowej i rakietowej;
  • TOPAZ Recon– moduł rozpoznania (środki optoelektroniczne, radary, BSP, inne sensory rozpoznawcze);
  • TOPAZ Strike – kierowanie bezzałogowymi środkami uderzenia (UCV np. WARMATE);
  • TOPAZ Logistics– zarządzanie procesami zaopatrzenia (np. dowóz amunicji), wsparcie serwisowe.

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1