reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution
Przemysł elektroniczny |

Wrocławska spółka będzie budować satelity w Australii

SatRev rozpoczyna współpracę w ramach australijskiego rządowego programu „MMI-C” (Modern Manufacturing Initiative Collaboration). Jego celem jest promowanie możliwości technicznych w sektorze kosmicznym w Australii oraz zapewnienie wymaganego zaplecza do projektowania produkcji testowania i uruchamiania krytycznych komponentów dla pojazdów kosmicznych i satelitów – czytamy w komunikacie prasowym firmy SatRev.

W ramach tego programu założony w 2016 roku SatRev nie będzie pracował samodzielnie, a współpracował z Gilmour Space, wiodącym australijskim dostawcą rakiet nośnych i platform satelitarnych. W związku z tym SatRev założy w Australii spółkę, dzięki której zyska na miejscu możliwości produkcyjne w zakresie nanosatelitów.

Jak pisze SatRev w komunikacie prasowym, spółka będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie i budowę mikrosatelity wielkości 12 jednostek (12U) o wysokiej rozdzielczości obrazowania, a także zapewni usługę obsługi satelity. Prototyp satelity ma zostać częściowo sfinansowany z dotacji, która została przyznana firmie Gilmour Space przez rząd Australii.

„Jesteśmy czołowym podmiotem współpracującym z Gilmour Space w ramach tego projektu. Naszym celem jest stworzenie w Australii niezbędnej infrastruktury umożliwiającej komercyjną produkcję nanosatelitów. Chcemy być ważną i aktywną częścią projektu, jaki chce stworzyć Australia, tak aby wykorzystać nasze doświadczenie oraz możliwości w budowie satelitów i ich umieszczaniu na orbicie. Naszą wizją jest wniesienie wkładu w tę inicjatywę poprzez użycie naszego doświadczenia potencjału, aby ostatecznie stać się kluczowym uczestnikiem programu rozwoju i eksploatacji satelitów przez Australię” – mówi w komunikacie prasowym Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev.

Australia nie chce zostać w tyle, jeśli chodzi o przemysł kosmicznym. Dlatego jak pisze SatRev, priorytetem MMI-C jest stworzenie stacji naziemnych, miejsc startowych, produkcja satelitów i pojazdów wynoszących satelity na orbitę oraz ich komponentów na terenie kraju. Program kładzie nacisk na współpracę pomiędzy biznesem a naukowcami, nie tylko w Australii, ale również na arenie międzynarodowej.

Przedsięwzięcie może pochłonąć 800 mln dolarów australijskich, czyli około 530 mln USD.

„Program MMI-C wykorzystuje unikalne możliwości Australii i stanu Queensland, który może zapewnić dogodne miejsce wynoszenia satelitów, zlokalizowane w pobliżu równika. Pierwsza faza projektu doprowadzi do powstania opłacalnej infrastruktury z platformą startową. Stworzona infrastruktura ma być dostępna, na zasadzie współpracy, dla innych australijskich firm opracowujących rakiety nośne.” – pisze SatRev w komunikacie. 

O budowie fabryki nanosatelitów przez SatRev w Australii Evertiq pisał w marcu 2022 roku: SatRevolution wybuduje fabrykę nanosatelitów w Australii.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama