reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution
Przemysł elektroniczny |

SatRevolution wybuduje fabrykę nanosatelitów w Australii

SatRevolution dostarczy i obsłuży platformę satelitarną dla Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej. W ramach projektu wartego 157 mln USD powstanie też fabryka nanosatelitów.

SatRevolution dostarczy platformę satelitarną CubeSat 6U oraz będzie odpowiadać za jej obsługę dla Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej (Australian Space Manufacturing Network, ASMN). W ramach realizacji programu o wartości 157 mln USD spółka planuję budowę fabryki nanosatelitów w Australii. Projekt zyskał finansowanie australijskiego rządu w wysokości 52 mln USD.

Australijska Sieć Produkcji Kosmicznej (ASMN) to inicjatywa australijskiej firmy Gilmour Space Technologies, która przy wsparciu funduszy VC, rządu australijskiego i innych podmiotów, planuje zrealizować projekt o wartości 157 mln USD, w ramach programu rządu federalnego Modern Manufacturing Initiative - Collaboration (MMI-C). Inicjatywa ta ma na celu utworzenie trzech nowych obiektów na potrzeby rozwoju australijskiego sektora kosmicznego:

  • wspólnego ośrodka testowego i produkcyjnego, umożliwiającego członkom przyspieszyć proces badawczo – rozwojowy przy niższych kosztach,
  • zaawansowanej fabryki rakiet i satelitów, który zarządzany będzie przez Gilmour Space,
  • orbitalnego portu kosmiczny w Abbot Point w północnej części Queensland, dzięki któremu będzie możliwe wysłanie obiektów w przestrzeń kosmiczną.

Całkowita wartość programu MMI-C opiewa na kwotę 1,3 mld USD.

SatRevolution, które zostało jednym z partnerów inicjatywy MMI-C, dostarczy platformę satelitarną CubeSat 6U oraz zintegruje ją z napędem przygotowanym specjalnie do projektu przez Neumann Space. W kolejnym kroku polska firma ma poprowadzić misję kosmiczną i przyjąć rolę operatora powstałego satelity.

– Bardzo cieszymy się z nawiązanej współpracy w ramach programu oraz uzyskania rządowego finansowania dla projektu. Ta współpraca otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, zarówno na rynku australijskim, jak i stanowi punkt odniesienia w naszej globalnej ekspansji. Prace przygotowawcze do projektu rozpoczną się już wkrótce, a jego realizacja planowana jest na trzeci kwartał 2022 roku – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes i współzałożyciel SatRevolution.

Celem ASMN jest stworzenie wiodącego na świecie ośrodka produkcji i współpracy, który połączy możliwości ponad 30 partnerów w celu dostarczenia najnowocześniejszych rakiet nośnych i technologii dla małych satelitów. Wśród firm zaangażowanych w przedsięwzięcie tylko dwie są spoza Australii, w tym właśnie SatRevolution.


SatRevolution została założona w Polsce w 2016 roku, firma specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i eksploatacji satelitów. Buduje konstelację satelitów w celu obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, która do 2026 r. ma zawierać ponad 1000 satelitów. W październiku 2019 r. firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i prawie tuzinem polskich uczelni, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na marsa. W czerwcu 2021 r. SatRevolution umieścił dwa satelity STORK-4 i STORK-5 Marta na niskiej orbicie okołoziemskiej, a w styczniu 2022 kolejnych sześć. Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z wykorzystaniem i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, takich jak rolnictwo precyzyjne, ocena zasobów energetycznych, monitorowanie infrastruktury transportowej. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC, takie jak JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1