reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AIUT
Nauka i technologie |

PŚ zyska Laboratorium Robotów Mobilnych dzięki AIUT

Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych, jakie otworzy i wyposaży firma AIUT – pisze firma w komunikacie prasowym.

Podpisanie umowy dotyczącej utworzenia nowego laboratorium na Wydziale Mechanicznym Technologicznym PŚ w Gliwicach miało miejsce 12 maja. Dzięki tej wspólnej inicjatywie uczelni i firmy AIUT przyszli inżynierowie zyskają dostęp do najnowszych technologii w dziedzinie robotyki mobilnej i intralogistyki. Po otwarciu laboratorium studenci i pracownicy naukowi będą dysponowali specjalistycznymi stanowiskami dydaktycznymi oraz samojezdnymi robotami transportowymi.

„Laboratorium zlokalizowane będzie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale docelowo korzystać będą z niego wszyscy studenci naszej Uczelni. Laboratorium zapewni im dostęp do nowoczesnych technologii, które znajdują się w przemyśle. Dzięki współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym jesteśmy w stanie kształcić studentów w taki sposób, aby w przyszłej pracy zawodowej mogli sprostać wymaganiom pracodawców, rynku pracy i postępu technologicznego” – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Laboratorium umożliwi doskonalenie umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Jak czytamy w komunikacie prasowym, podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy AIUT, które będzie również odpowiadało za przygotowanie i wyposażenie we współpracy z Politechniką Śląską nowej przestrzeni dydaktycznej.  

„Naszym celem jest przybliżać studentom nowe technologie, z którymi wielu zetknie się po zakończeniu nauki. Robotyka mobilna to niezwykle rozwojowa dziedzina a rynek chłonny jest nowych rozwiązań. AIUT jako projektant i producent nowoczesnych systemów intralogistycznych i transportowych robotów mobilnych, które na co dzień automatyzują transport towarów w fabrykach i magazynach, stale doskonali swoje rozwiązania. Rynek będzie potrzebował specjalistów w tej dziedzinie, a możliwość obcowania z tą technologią już na studiach sprawi, że nowi specjaliści nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia” – mówi Brunon Gabryś, wiceprezes AIUT.

Nowe laboratorium będzie niejako nową przestrzenią 4.0 do nauki i testów. W ramach przedsięwzięcia studenci zyskają sześć profesjonalnych stanowisk dydaktycznych, w tym między innymi stanowisko do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AMR i AGV.

„Samojezdne wózki AGV wykorzystywane są w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych. Są to autonomiczne roboty transportowe, które dowożą elementy na przykład potrzebne przy montażu czy odbieraniu elementów w procesie produkcji. W nowym laboratorium będziemy badać i uczyć studentów technologii związanych z takimi pojazdami, układem pozyskiwania danych czy planowaniem takiego transportu” – mówiła dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, dziekan Wydziału Mechnicznego Technologicznego.

Dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan wydziału. zauważył z kolei, że student będzie mógł tutaj zbudować takiego robota od podstaw i przetestować go.  

„Chcemy kompleksowo wyposażyć studentów w wiedzę z zakresu projektowania systemów zarządzania flotą przemysłowych robotów mobilnych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania Smart Factory wdrażane dziś na świecie oraz rozwijać ich umiejętności w obszarze projektowym i budowy pojazdów AMR. W laboratorium znajdować się będzie także stanowisko do nauki i badań technik analitycznych danych przemysłowych związanych z działaniem systemów robotyki mobilnej” – dodaje Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt otwarcia laboratorium.

W komunikacie prasowym zauważono, że współpraca ta zapewni Politechnice Śląskiej nie tylko nowe, wyposażone laboratorium, ale również nowego partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym, organizatora praktyk studenckich i stażów. Współpraca ta daje również możliwość kontynuowania współpracy z przedsiębiorstwem przez studentów w przyszłości.

Firma AIUT jest największym polskim integratorem systemów dla przemysłu, swoją pozycję w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych budowała przez ponad 30 lat. Spółka zatrudnia około 1000 pracowników, a 600 z nich to wysoce wykwalifikowani inżynierowie. AIUT ma 17 oddziałów w USA, Kanadzie, Polsce, Chinach, Indiach, Niemczech i Rumunii. Należy podkreślić, że główna siedziba firmy znajduje się w Gliwicach.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama