reklama
reklama
reklama
reklama
© Ouman
Przemysł elektroniczny |

Fińska firma zainwestowała 1,5 mln euro w Estonii

Ouman Oy otworzył nową linię produkcyjną w swojej fabryce w Kuressaare w Estonii. Zrobotyzowana linia montażowa zwiększa zdolności produkcyjne fabryki w zakresie montażu powierzchniowego o 50%.

„Nowe moce produkcyjne są rzeczywiście czymś bardzo pożądanym. Kryzys energetyczny znacznie zwiększył sprzedaż naszych produktów, a my już od jakiegoś czasu musieliśmy kupować moce produkcyjne do montażu powierzchniowego gdzie indziej. Wspaniale jest móc robić wszystko we własnym zakładzie" – mówi w komunikacie prasowym Matti Lipsanen, dyrektor generalny Grupy Ouman.

Jak pisze Ouman w komunikacie prasowym, głównym powodem zwiększonego zapotrzebowania są rosnące ceny energii elektrycznej i ciepła, które motywują spółdzielnie mieszkaniowe i innych właścicieli dużych nieruchomości do inwestowania w optymalizację energetyczną. Znajduje to odzwierciedlenie w przychodach Ouman z biznesu automatyki budynkowej, które w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosły o 30%. W 2022 roku przychody całej grupy wzrosły o 15%, osiągając 45 mln euro.

Dzięki nowej, zrobotyzowanej linii montażowej komponenty są szybko mocowane na płytkach drukowanych i precyzyjnie lutowane we właściwych miejscach. Linia SMT (surface mount technology) może zamontować do 95 tys. komponentów na godzinę lub 26 komponentów na sekundę.

Inwestycja w nową linię produkcyjną wyniosła 1,5 mln euro i została dostarczona przez Yamaha Robotics SMT, we współpracy z CORE-emt.

"Roboty zajmą się montażem w jak największym stopniu, a reszta będzie wykonywana ręcznie. Wszystkie nasze sterowniki jednostek i urządzenia systemowe zawierają płytki drukowane, więc jest to niezbędna część produkcji" – mówi w komunikacie prasowym Erik Keerberg, prezes Ouman Estonia.

W fabryce znajdują się dwie poprzednie linie SMT o łącznej wydajności około 45 tys. komponentów na godzinę. Jedna z dwóch starych linii będzie teraz wykorzystywana bardziej do celów R&D.

Fińska firma Ouman została założona w 1988 roku, pierwszy estoński zakład został otwarty w 1998 roku w miejscowości Kuressaare, gdzie na początku pracowało 12 osób, teraz jest ich 200. Zgodnie z informacjami podanymi w komunikacie, Ouman wytwarza rocznie około półtora miliona produktów, a zdecydowana większość z nich powstaje w fabryce w Kempele, w Finlandii. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1