reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TrendForce
Analizy |

Ceny litu odbijają się od dna

Jak wynika z badań TrendForce, węglan litu klasy akumulatorowej oraz wodorotlenek litu w Chinach odnotowały spadek m/m w miesiącu kwietniu, spadając odpowiednio do 198 tys. juanów chińskich za tonę (-39%) i 266 tys. juanów chińskich za tonę (-33%).

Analitycy TrendForce piszą, że chociaż spadek cen miesiąc do miesiąca zwiększył się, to ceny soli litowej zaczęły wykazywać oznaki stabilizacji i odbiły się pod koniec kwietnia. Co więcej, ceny sześciofluorofosforanu litu (LiPF6), czyli kluczowego surowca używanego w elektrolitach, zaczęły ostatnio ponownie rosnąć. Natomiast ceny materiałów anodowych, fosforanu żelaza i folii miedzianej do baterii litowych zbliżają się do osiągnięcia najniższego poziomu. Stabilizuje się z kolei chiński łańcuch przemysłu baterii EV.

Jak podaje TrendForce, ceny soli litowej zanotowały pięciomiesięczny spadek, zanim ustabilizowały się i odbiły w kwietniu. Pozwoliło to na powrót cen różnych produktów z zakresu baterii litowo-jonowych do poziomów obserwowanych przed gwałtownym wzrostem popytu pod koniec 2021 roku. Analitycy podkreślają tu szczególnie kwadratowe trójskładnikowe ogniwa EV, ogniwa LFP oraz trójskładnikowe ogniwa zasilające pouch, które wyniosły odpowiednio 0,83 CNY/t, 0,74 CNY/t i 0,87 CNY/t. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę ogniwa bateryjne stosowane w urządzeniach do magazynowania energii, to tu należy zwrócić uwagę, że w kwietniu o 10,5% w ujęciu miesięcznym spadła cena ogniw-żelazowych (LFP) do około 0,74 CNY/t. Cena materiałów LFP zaczęła jednak ostatnio rosnąć, a ilość zamówień otrzymywanych przed przedsiębiorstwa rośnie. Z kolei baterie używane w elektronice użytkowej, czyli ogniwa kobaltowo-litowe (LCO) spadły w kwietniu o 9% m/m, a ich cena wyniosła 8,54 CNY/t. Mimo wszystko również i ten rynek wykazuje oznaki ożywienia.

TrendForce zauważa, że chińscy producenci baterii EV zbliżają się do końca swoich działań związanych z redukcją zapasów, a relacja między podażą a popytem stopniowo normalizuje się po ponad kwartalnym okresie dostosowań rynkowych. Analitycy zwrócili również uwagę, że obecne ceny materiałów do produkcji baterii stabilizują się, a popyt rynkowy stale rośnie, co wskazuje na stopniowe ożywienie łańcucha przemysłu akumulatorowego w Chinach. Całkowite ożywienie spodziewane jest w czerwcu, ponieważ popyt na rynku niższego szczebla nadal wzrasta.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2