reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tesla
Przemysł elektroniczny |

Tesla rusza z budową rafinerii litu

8 maja Tesla oficjalnie rozpoczęła budowę własnej rafinerii litu w rejonie Corpus Christi w Teksasie.

Tesla ma zainwestować w zakład ponad 1 mld USD. Jak pisze amerykańska firma na swojej stronie, jest to kluczowa inwestycja dla misji Tesli, jaką jest przyspieszenie globalnego przejścia na zrównoważoną energię. Własna rafineria litu potwierdza również wysiłki firmy poniesione na rzecz agresywnego zwiększenia podaży wodorotlenku litu przeznaczonego do akumulatorów, dostępnego w Ameryce Północnej.

Rafineria powstanie na terenie o powierzchni 1200 akrów. Zostanie w niej wdrożona bezkwasowa metoda rafinacji litu. W wyniku tego procesu następuje eliminacja użycia niebezpiecznych odczynników oraz produktów ubocznych na rzecz bardziej obojętnych opcji. Tesla pisze, że produkt uboczny z tego zakładu, czyli mieszanina piasku i wapienia, jest przydatna w produkcji materiałów budowlanych, co pozwali na korzystne wykorzystanie tradycyjnych strumieni odpadów.

Zakład nie poprzestanie jedynie na tym. Tesla zapowiada, że w przyszłości będą tam również przetwarzane inne surowce litowe, w tym baterie z odzysku i złom produkcyjny. 

W rafinerii ma zostać utworzony około 1000 miejsc pracy, w tym do 250 pełnoetatowych pracowników: techników produkcji, kierowników operacyjnych oraz inżynierów, którzy zajmą się bieżącą konserwacją i optymalizacją zakładu.

"Teksas jest dumny, że stał się domem Tesli i dziękuję za wybór Robstown na ich nową rafinerię litu" – powiedział gubernator Greg Abbott. "Teksas nadal będzie ośrodkiem innowacji, wiodącym prym w zakresie przyszłości technologii".


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama