reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Stellantis
Przemysł elektroniczny |

Stellantis inwestuje w producenta siarczanu niklu i kobaltu

28 kwietnia Stellantis N.V. i Alliance Nickel Ltd (dawniej GME Resources) ogłosiły podpisanie wiążącej umowy na dostawy 170 000 ton siarczanu niklu i 12 000 ton siarczanu kobaltu przez początkowy okres pięciu lat – poinformowano w komunikacie prasowym.

Z informacji prasowej możemy również wyczytać, że zakontraktowana ilość związków chemicznych stanowi około 40% planowanej rocznej produkcji w ramach projektu NiWest Nickel-Cobalt Project w Australii Zachodniej.

Stellantis ogłosił również, że zgodził się nabyć nowe akcje Alliance Nickel za kwotę 9,2 mln euro. Dzięki tej transakcji koncern będzie posiadaczem łącznie 11,5% udziałów, a co za tym idzie zyska również prawo do mianowania jednego członka zarządu Alliance.

„Zobowiązania określone w Dare Forward 2030 i nasza wiodąca rola w dążeniu do dekarbonizacji opierają się na zapewnieniu dostaw kluczowych materiałów do naszych samochodów elektrycznych” – mówił w komunikacie prasowym Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis. „Partnerstwo z Alliance Nickel jest ważnym elementem naszego planu zapewnienia czystej, bezpiecznej i dostępnej mobilności dla ludzi na całym świecie”.

Dzięki wiążącym umowom oraz zakupowi udziałów, partnerstwo Stellantis i Alliance Nickel zostanie bardziej skonsolidowane. Dodajmy, że rozpoczęło się ono w październiku 2022 roku od podpisania niewiążącego protokołu ustaleń, który dotyczył dostaw materiałów do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.

„Wiążące umowy ze Stellantis, jednym z wiodących i najbardziej innowacyjnych producentów pojazdów na świecie, stanowią klucz do przyszłości Alliance. Wzmacniają naszą strategię rozwoju dla projektu NiWest Nickel-Cobalt Project i otwierają nowe, istotne opcje finansowania oraz utrwalają nasze porozumienie z pierwszorzędnym klientem i inwestorem” – powiedział Paul Kopejtka, dyrektor zarządzający i dyrektor generalny Alliance. „Cieszymy się na długie partnerstwo ze Stellantis i będziemy kontynuować realizację naszej strategii, aby stać się australijskim dostawcą dla światowych rynków najwyższej jakości siarczanu niklu i kobaltu, przeznaczonych do akumulatorów.”

Środki z zakupu udziałów zostaną przeznaczone na ukończenie prac nad ostatecznym Studium Wykonalności dla projektu NiWest oraz na prace nad projektem inżynieryjnym, które zaplanowano na ostatni kwartał 2023 roku – czytamy dalej w komunikacie prasowym.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach planu strategicznego Dare Foward 2030 Stellantis ogłosił zamiar osiągnięcia do 2030 roku, 100% udziału elektrycznych samochodów osobowych (BEV) w sprzedaży samochodów osobowych w Europie oraz 50% udziału elektrycznych samochodów osobowych i pick-upów w Stanach Zjednoczonych. 

W komunikacie prasowym zaznaczono, że finalizacja transakcji oraz umowa objęcia akcji podlegają zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zatwierdzeniom regulacyjnym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama