reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© GOV
Przemysł elektroniczny |

Premier zapowiedział produkcję Krabów w Gliwicach

Podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że to w tym właśnie zakładzie będzie odbywała się produkcja armatohaubicy Krab.

W aktualnościach na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy przeczytać, że dzięki uszczelnieniu budżetu państwa  możliwe jest przekazywanie jeszcze większych środków nie tylko na modernizację Wojska Polskiego, ale również polskich zakładów zbrojeniowych. Zagospodarowanie dodatkowych środków ma przysłużyć się inwestycjom w linie technologiczne i rozwój polskiego przemysłu, a co za tym idzie – zwiększenie miejsc pracy. 

"Otwieramy się na współpracę z Niemcami, Amerykanami, Koreańczykami. Te wszystkie najnowocześniejsze linie technologiczne będą też tutaj służyły rozwojowi polskiego przemysłu. Cieszę się z tego powodu, bo to oznacza większy popyt na pracę, a większy popyt na pracę to podnoszenie wynagrodzeń polskich pracowników, a to jest dla mnie najważniejsze: wynagrodzenia polskich pracowników i nowe miejsca pracy" – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, specjalizują się w produkcji, remontach oraz modernizacji sprzętu pancernego. Firma jest też głównym wykonawcą w modernizacji czołgów Leopard.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje, że na przełomie lutego i marca 2023 r. Polska przekazała łącznie aż 14 czołgów Leopard 2A4, a kolejne mają zostać również dostarczone przez Norwegię, Kanadę, Niemcy czy Hiszpanię. Polska zadeklarowała gotowość do stworzenia centrum serwisowania czołgów Leopard 2 na swoim terytorium.

„Tutaj będzie centrum serwisowania, centrum napraw dla czołgów Leopard. Już tutaj jest kawałek linii produkcyjnej, montażowej, serwisowej właśnie czołgów Leopard” – powiedział premier.

Kraby są dobrze odbierane przez ukraińskie wojsko. Z tych też względu Ukraina złożyła w ostatnim czasie zamówienie na „znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji – armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak.”

„W Bumarze w Gliwicach będzie produkcja Kraba. O to zabiegali pracownicy oraz zabiegało kierownictwo” – powiedział Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Od lutego 2022 roku, czyli od agresji Rosji na Ukrainę, zagadnienia związane z przemysłem zbrojeniowym stały się szczególnie ważne i interesujące również dla tych, którzy do tej pory nie przywiązywali do nich szczególnej wagi.

W związku z dynamicznym rozwojem polskiego przemysłu zbrojeniowego, zarówno pod kątem inwestycji, nawiązywanych kontraktów, współpracy, badań rozwojowych, a także napiętej sytuacji geopolitycznej, podczas tegorocznego Evertiq EXPO Kraków 2023 zostanie położony szczególny nacisk na tę gałąź. Dlatego też prelegentami podczas naszej konferencji będą m.in. Remigiusz Wilk - Dyrektor ds. Komunikacji w WB Electronics oraz Ron Farkas - założyciel i prezes zarządu Poland-U.S. Operations.

Zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków 14 czerwca. Zarejestruj się już dziś, wstęp na Evertiq Expo jest darmowy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama