reklama
reklama
reklama
reklama
© ElevenES
Przemysł elektroniczny |

Pierwszy zakład produkcji ogniw LFP w Europie już działa

Zapowiadana na jesieni 2021 roku budowa zakładu produkcyjnego ElevenEs w serbskiej Subotnicy właśnie dobiegła końca. Uruchomiono w nim już produkcję wysokiej jakości ogniw pryzmatycznych LFP, dostarczanych do klientów w celu przeprowadzenia testów próbek A i B do różnych zastosowań, w tym w samochodach elektrycznych, autobusach, ciężarówkach i systemach magazynowania energii.

ElevenEs oczekuje, że w najbliższych latach rynek ogniw LFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowych, odnotuje znaczny wzrost. W ciągu ostatnich dwóch lat globalna sprzedaż zanotowała ponad dziewięciokrotny wzrost, z tych też względu przewiduje się, że do końca tego dziesięciolecia ogniwa LFP będą dominowały wśród akumulatorów.

Jak zauważa firma w komunikacie prasowym, ogniwa LFP oferują większe bezpieczeństwo, niższe koszty oraz większy zrównoważony rozwój, ponieważ technologia ta nie wykorzystuje niklu ani kobaltu. Ogniwa baterii LFP

ElevenES opisuje jako trzykrotnie trwalsze od najbardziej popularnych technologii konkurencyjnych oraz najbardziej opłacalne rozwiązanie na rynku. Firma zaznacza, że produkowane przez nią ogniwa EDGE oferują wysoką gęstość energii na poziomie pakietu.

W nowym zakładzie w Subotnicy, wdrożono inicjatywy dążące do zrównoważonej produkcji, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do obsługi zakładu, połączenie energii wodnej, wiatrowej i słonecznej. ElevenES planuje również pozyskiwać wszystkie niezbędne materiały aktywne z Europy, by ograniczyć ślad węglowy produkowanych ogniw LFP. 

W komunikacie prasowym czytamy też, że obiekt ma zostać rozbudowany, by w 2024 roku stać się mega-fabryką, która produkowałaby 500MWh. Ponadto ElevenES w swojej strategii zakłada posiadanie dwóch giga-fabryk do 2027 roku:Giga-I produkującej 8GWh do 2026 roku oraz Giga-II produkującej 40GWh do końca 2027 roku. Osiągnięcie łącznej mocy 48GWh pozwoliłoby na produkcję ogniw akumulatorowych wystarczających do zasilania miliona średniej wielkości samochodów elektrycznych rocznie.

"Rozbudowa naszego centrum badawczo-rozwojowego i otwarcie pierwszego zakładu produkcyjnego w Serbii to ogromny kamień milowy dla ElevenEs i całego europejskiego rynku ogniw akumulatorowych. Jesteśmy dumni z naszego wkładu w zmniejszanie globalnego śladu, zaczynając od lokalnej produkcji naszych ogniw akumulatorowych" – mówił w komunikacie prasowym Nemanja Mikac, dyrektor generalny ElevenEs. 

Produkowane przez ElevenES ogniwo EDGE jest pierwszym w Europie pozbawionym niklu i kobaltu. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1