reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Gdańska, fot.Krzysztof Krzempek
Nauka i technologie |

Politechnika Gdańska uruchomiła superkomputer Kraken

25 kwietnia Politechnika Gdańska uroczyście uruchomiła swój superkomputer, który nazwano Kraken. Inwestycja w Centrum Kompetencji STOS PG wyniosła ok. 250 mln zł.

Nowoczesne Centrum Kompetencji STOS należące do Politechniki Gdańskiej mieści się na terenie kampusu, przy ul. Traugutta 75. Kompleks został wkomponowany w zbocze Góry Szubienicznej. Składa się on z dwóch brył, gdzie zaprojektowano przestrzeń do pracy dla naukowców i inżynierów oraz wiele pomieszczeń technicznych. W centrum znajduje się również duża sala konferencyjna. 

Na stronie Politechniki Gdańskiej czytamy, że liczne pomieszczenia techniczne przeznaczone są m.in. do obsługi serca kompleksu, czyli zespołu siedmiu wyspecjalizowanych serwerowni, gdzie będzie mieścił się Kraken - nowy superkomputer Politechniki Gdańskiej. 

W wiadomości zapowiadającej uroczyste uruchomienie superkomputera, Politechnika Gdańska pisze, że jeszcze w tym roku Kraken stanie się jednym z najmocniejszych superkomputerów w tej części kontynentu, a jego moce obliczeniowe będą ogromnym wsparciem dla naukowców zajmujących się m.in. medycyną, farmaceutyką, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska czy rozwojem sztucznej inteligencji.

Należy podkreślić, że samo Centrum Kompetencji STOS PG będzie również jednym z najnowocześniejszych data centers w tej części Europy. Będzie to również pełnił funkcję siedziby Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK).

Jak pisze Politechnika Gdańska, koszt realizacji projektu CK STOS to 156 mln zł, z czego 90,1 mln zł pozyskano ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Oprócz 156 mln zł uczelnia zainwestowała jeszcze ok. 100  mln zł, przeznaczając je na zakup dodatkowego sprzętu do centrum i dodatkowych elementów dla superkomputera. Całkowity koszt inwestycji to ok. 250 milionów złotych.

„O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura” – mówił cytowany przez portal trojmiasto.pl prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. „Otwarcie centrum STOS PG i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni, ale całego regionu Pomorza.”


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama