reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volkswagen
Przemysł elektroniczny |

Największa fabryka Volkswagena i PowerCo SE powstanie w Kanadzie

Jak podaje Grupa Volkswagen w komunikacie prasowym, jej firma produkująca baterie PowerCo SE zamierza zbudować swoją największą jak dotąd gigafabrykę w St. Thomas, w prowincji Ontario w Kanadzie. Inwestycja szacowana jest na ok. 4,8 mld euro do 2030 roku.

Fabryka docelowo ma mieć zdolności produkcyjne na poziomie do 90 GWh rocznie. Planowane jest utworzenie nawet 3 000 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Przedsięwzięcie ma przyczynić się również do powstania dziesiątek tysięcy kolejnych, pośrednich miejsc pracy w regionie.

"Kiedy mówimy o naszym planie made-in-Canada, mówimy o tworzeniu dobrych, średnich miejsc pracy teraz i w przyszłości, mówimy o czystym powietrzu dla naszych dzieci i wnuków, i mówimy o silnej gospodarce, która pracuje dla wszystkich Kanadyjczyków. O to właśnie chodzi w nowej fabryce baterii do pojazdów elektrycznych Volkswagena w St. Thomas – który po wybudowaniu stanie się największym zakładem produkcyjnym w kraju. To zwycięstwo dla pracowników, dla społeczności i dla gospodarki." – mówił Premier Kanady Justin Trudeau.

"Ameryka Północna odgrywa kluczową rolę w naszej globalnej strategii dotyczącej baterii. Region ten stanie się drugim obok Europy filarem PowerCo SE, z ogniwami akumulatorowymi produkowanymi w Ameryce Północnej dla Ameryki Północnej. Gigafactory St. Thomas otwiera drzwi do kluczowego rynku e-mobilności i produkcji ogniw akumulatorowych. Naszym celem jest uczynienie z PowerCo globalnego gracza w branży akumulatorowej i utorowanie drogi dla czystej, zrównoważonej mobilności. Gigafactory St. Thomas to ważny kamień milowy na naszej mapie." – powiedział w komunikacie prasowym Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. technologii.

Jak podano w komunikacie prasowym, St. Thomas będzie pierwszą zagraniczną gigafabryką firmy do produkcji ogniw, która również wyposaży pojazdy BEV marek Grupy w regionie Ameryki Północnej w zunifikowane ogniwa, zupełnie nową technologię ogniw przeznaczoną do produkcji seryjnej.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2024 rok, a produkcję na 2027 rok. Fabryka ogniw jest częścią większego planu, który Volkswagen i PowerCo uzgodniły z rządem premiera Kanady Justina Trudeau w sierpniu ubiegłego roku. Podpisane wówczas Memorandum of Understanding skupia się na tworzeniu wartości baterii i bezpieczeństwie surowcowym w celu promowania e-mobilności w tym kraju.

Decyzja o rozszerzeniu sieci produkcji ogniw PowerCo SE na Kanadę jest związana z realizacją strategii Grupy, która obejmuje wprowadzenie szerokiego portfolio pojazdów w pełni elektrycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie do 2030 r., rozbudowę sieci ładowania Electrify America od wybrzeża do wybrzeża w USA i Kanadzie, a także zapowiedź dostarczenia przez kultową markę Scout pierwszych pojazdów w pełni elektrycznych w 2026 r.

"Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z Kanadą, Ontario i miastem St. Thomas, aby przenieść przemysł EV na nowy poziom. PowerCo zostało założone w Europie, aby dokonać zmian w branży baterii, oferując najnowocześniejszą technologię ogniw i zrównoważoną produkcję. Obejmuje to stworzenie do 3 000 nowych miejsc pracy i wspaniałych warunków pracy dla naszych pracowników w rejonie St. Thomas. Dzielimy te same wartości i zobowiązujemy się do bycia niezawodnym partnerem dla mieszkańców St. Thomas i Ontario." – mówił w komunikacie Frank Blome, prezes PowerCo SE.


reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama