reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Apple
Analizy |

Gartner podaje, że globalne dostawy PC spadły o 30% w 1. kwartale 2023 r.

Wysokie zapasy i niski popyt doprowadziły do drugiego z rzędu kwartału historycznego spadku w ujęciu rocznym – podaje Gartner.

Jak wynika ze wstępnych wyników firmy Gartner światowe dostawy komputerów PC wyniosły łącznie 55,2 mln sztuk w pierwszym kwartale 2023 roku, co oznacza spadek o 30% w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku. Niekorzystne połączenie nadpodaży i utrzymującego się niskiego popytu na komputery PC, wynikającego z niepewności gospodarczej i braku motywacji do zakupu, doprowadziło do drugiego z rzędu kwartału historycznego spadku w ujęciu rocznym.

– Presja cenowa na komputery PC nasiliła się w ciągu kwartału, ponieważ sprzedawcy oferowali znaczne rabaty, aby oczyścić zapasy – powiedział w komunikacie prasowym Mikako Kitagawa, dyrektor-analityk w firmie Gartner. – Aby zwiększyć popyt, sprzedawcy tymczasowo obniżyli średnie ceny sprzedaży (ASP) komputerów PC znajdujących się już w kanałach sprzedaży, ale ASP nowych komputerów PC wysyłanych do kanałów pozostały podwyższone ze względu na napędzany inflacją wzrost kosztów łańcucha dostaw.

Kitagawa nadal twierdzi, że producenci komputerów PC zasadniczo realizowali strategię ochrony marż, ale nie dążenia do zdobycia udziału w rynku poprzez obniżanie cen. Analityk uważa, że ASP wzrośnie umiarkowanie w 2023 roku, ponieważ sprzedawcy przenoszą wzrost kosztów nowych komputerów PC wchodzących do kanału sprzedaży na użytkowników końcowych.

W pierwszym kwartale 2023 r. czołowi dostawcy na światowym rynku komputerów osobistych utrzymali się bez zmian, a Lenovo utrzymało pozycję numer jeden pod względem liczby wysyłek z 23,3% udziałem w rynku.

Company1Q23 Shipments1Q23 Market Share (%)1Q22 Shipments1Q22 Market Share (%)1Q23-1Q22 Growth (%)
Lenovo12,82823.318,37523.3-30.2
HP Inc.12,01921.815,86620.1-24.2
Dell9,54117.313,80417.5-30.9
Apple4,8198.77,3249.3-34.2
ASUS3,9107.15,5847.1-30.0
Acer3,5236.45,5317.0-36.3
Others8,51415.412,26815.6-30.6
Total  55,154100.078,752100.0-30.0
Preliminary Worldwide PC Vendor Unit Shipment Estimates for 1Q23 (Thousands of Units)

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama