reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aplisens
Przemysł elektroniczny |

Noble Securities pozytywnie ocenia planowaną akwizycję Aplisensa

Analitycy Noble Securities wskazują, że parametry planowanej transakcji wyglądają atrakcyjnie, a Aplisens ma możliwość sfinansowania jej korzystając wyłącznie z własnych środków pieniężnych.

Aplisens złożył propozycję zakupu 100 proc. udziałów w spółce z branży aparatury kontrolno-pomiarowej za kwotę 12 mln zł. Finalizacja przejęcia planowana jest na maj tego roku. Nabywany podmiot to firma o charakterze produkcyjno-handlowym, specjalizująca się w produkcji czujników, przetworników, mierników, regulatorów i rejestratorów oraz będąca dystrybutorem innych firm, w szczególności w zakresie obudów i złącz. Jego średnioroczne przychody za lata 2020-22 wyniosły 11,6 mln zł, a średnioroczny zysk netto w tym okresie wyniósł 2,2 mln zł.

- Aplisens ma możliwość sfinansowania transakcji korzystając wyłącznie z własnych środków pieniężnych (na koniec 2022 r. dysponował nadwyżką gotówkową na poziomie ok. 23 mln zł), jednak może to mieć wpływ na wielkość transferów do akcjonariuszy. Na ostatniej konferencji wynikowej Zarząd wspominał, że nie planuje w tym roku dużego buybacku (rzędu 10 mln zł), a jedynie wypłatę dywidendy oraz niewielki skup akcji na sfinansowanie programu motywacyjnego (ok. 4-5 mln zł). W naszych prognozach zakładaliśmy wypłatę dywidendy na poziomie ok. 1 zł/akcję (bez dużego buybacku), jednak z uwagi na akwizycję będzie zapewne znacznie niższa – komentuje Michał Sztabler, analityk Noble Securities.

Aplisens ma za sobą rekordowy rok. W 2022 roku przychody Grupy wzrosły o 22 proc. r/r do 147,8 mln zł. EBITDA wyniosła 33,3 mln zł, EBIT przekroczył 26 mln zł, a zysk netto sięgnął 20,7 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 28,9 mln zł, 21,6 mln zł i 18 mln zł. Na koniec 2022 roku Grupa posiadała 23,5 mln zł środków pieniężnych oraz krótkoterminowych aktywów finansowych i nie korzystała z żadnych linii kredytowych. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama