reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Creotech Instruments
Przemysł elektroniczny |

Creotech Instruments zakończył drugi etap projektu

Creotech Instruments osiągnął kolejny kamień milowy w projekcie PIAST (Polish ImAging SaTelites) i pomyślnie zakończył PDR (ang. Preliminary Design Review), będący drugim z czterech głównych przeglądów w procesie projektowania i budowy satelitów – napisała spółka w komunikacie prasowym.

Zakończenie drugiego etapu oznacza, że Creotech Instruments ma już za sobą wstępne prace badawczo-rozwojowe i teraz może przejść do procesu produkcji oraz testów satelitów. 

Przypomnijmy, że PIAST ma zagwarantować pierwsze stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnej  obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. W ramach projektu Creotech Instruments planuje budowę i umieszczenie na orbicie okołoziemskiej konstelacji trzech satelitów opartych na autorskiej platformie HyperSat w 2025 roku. PIAST jest realizowany przez konsorcjum z Wojskową Akademią Techniczną na czele. 

Kolejnymi fazami projektu są CDR (ang. Critical Design Review) oraz FAR (ang. Flight Acceptance Review). 

„Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się osiągnąć kolejny kamień milowy w projekcie PIAST dotyczącym budowy i umieszczenia na orbicie konstelacji trzech satelitów obserwacyjnych dla potrzeb Sił Zbrojnych RP. Zakończony z sukcesem przegląd PDR potwierdził, że nasz projekt jest technicznie i organizacyjnie właściwy oraz spełnia wymagania projektowe. Teraz, zgodnie z harmonogramem, możemy przejść do następnego etapu realizacji PIAST i rozpocząć produkcję zaawansowanych prototypów oraz testy kwalifikacyjne” – mówił w komunikacie prasowym dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A. 

Jak podano w komunikacie prasowym, projekt PIAST ma na celu wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych i przedsiębiorstw prywatnych w zakresie rozwoju rozwiązań kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa, a całe przedsięwzięcie jest realizowane pod kierownictwem Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa i PCO S.A. (spółka z Polskiej Grupy Zbrojeniowej). 

Konstelację PIAST utworzą trzy nanosatelity optoelektronicznego rozpoznania obrazowego, które przeprowadzą serię testów kluczowych dla dalszego rozwoju funkcjonalności autorskiej, modułowej platformy satelitarnej HyperSat – czytamy w komunikacie. Testy mają objąć m.in. lot w formacji, komunikację laserową kosmos- ziemia oraz kosmos-kosmos, obrazowanie tego samego punktu na Ziemi przez więcej niż jednego satelitę jednocześnie oraz testy nowego protokołu szyfrowania. 

„Projekt PIAST pozwoli w najbliższych latach na przetestowanie procedur produkcji i montażu seryjnego 
satelitów, co jest kluczowe z punktu widzenia spodziewanych przyszłych zamówień na platformy 
satelitarne i realizacji naszej strategii rozwoju. Pozytywne zakończenie fazy PDR to również ważny krok 
dla Spółki i procesu stopniowego przechodzenia z produkcji indywidualnych satelitów do produkcji 
seryjnej na potrzeby konstelacji satelitarnych” – mówił dalej Grzegorz Brona. 

Należy podkreślić, że Creotech Instruments jest jedyną firmą w Polsce, która osiągnęła zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do 150 kg. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama