reklama
© GOV
Przemysł elektroniczny |

Powstało polsko-koreańskie konsorcjum czołgowe

Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały umowę o utworzeniu konsorcjum, którego celem będzie wspólne oferowanie Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL oraz sprzętu towarzyszącego – informuje w aktualnościach PGZ.

Podpisanie umów, a co za tym idzie utworzenie konsorcjum, ocenia się jako niezbędne do podjęcia dalszych rozmów z Agencją Uzbrojenia na temat oferowania Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL, które mają przecież powstać w wyniku polsko-koreańskiej współpracy przemysłowej. Należy zaznaczyć, że jest to również kontynuacja dotychczasowych ustaleń, m.in. podpisanego 23 lutego porozumienia pomiędzy PGZ i WZM, a HRZ. 

„Dzisiejsza umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem. Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Teraz w ramach dialogu z Zamawiającym, czyli Agencją Uzbrojenia, ustalimy szczegóły dotyczące zamówienia” – podkreślił prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek. 

Sebastian Chwałek zaznaczył również, że obecnie trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem pozostałych spółek należących do PGZ do udziału w programie. Wymienić tu należy nie tylko Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, które są sygnatariuszem umowy, ale istotne dla realizacji będą również zakłady w Stalowej Woli i Kaliszu. 

Jak czytamy w aktualnościach PGZ, kluczowe jest uruchomienie produkcji czołgów K-2PL oraz zapewnienie jak największego zaangażowania w ten proces spółek z Grupy Kapitałowej PGZ, a także przemysłu lokalnego. Współpraca nie będzie dotyczyła jedynie czołgów, ale również będzie polegała na opracowaniu nowych platform towarzyszących. Zaznaczono, że w ramach kolejnych umów wykonawczych PGZ planuje też dostarczenie do jednostek wojskowych spolonizowanych czołgów wraz z wozami towarzyszącymi opartymi o platformę wykorzystywaną w czołgu K-2PL. Produkcja miałaby się odbywać w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1