reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ
Przemysł elektroniczny |

PGZ i zagraniczny koncern zamykają I fazę programu Wisła

Polska Grupa Zbrojeniowa pisze w aktualnościach, że spółki Konsorcjum PGZ-WISŁA wywiązały się terminowo z umów podwykonawczych realizowanych na rzecz Raytheon Technologies w I fazie programu WISŁA. Zgodnie z założeniami wyprodukowanych zostało 16 wyrzutni M903 wraz z elementami, a także 9 kompletów warsztatów logistycznych (tzw. support equipment).

Terminowe zakończenie umów przyczyniło się do rozpoczęcia odbiorów 2 pierwszych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot zgodnie z harmonogramami zakładanymi przez Siły Zbrojne RP – czytamy dalej w aktualnościach.

„Dzięki realizacji I fazy programu WISŁA dokonuje się generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony polskiego nieba. Polska Grupa Zbrojeniowa terminowo wywiązała się ze wszystkich umów wykonawczych na rzecz firmy Raytheon, dzięki czemu z optymizmem patrzę na realizację kolejnych etapów tego programu, realizowanych wspólnie z naszym amerykańskim partnerem” – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Program Wisła oceniany jest jako kluczowy dla bezpieczeństwa Polski. Zgodnie z jego założeniami Siły Zbrojne RP pozyskają zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu do zwalczania taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. 

Jednak program ten jest nie tylko istotny ze względów bezpieczeństwa, wdrażanie go niesie za sobą również inne korzyści dla polskiego przemysłu. PGZ zauważyło, że dla spółek Grupy program WISŁA wiąże się również z transferem technologii poprzez offset, udziałem w dostawach wybranych elementów systemu jako podwykonawca m.in. Raytheon Technologies oraz dostawami wybranych elementów bezpośrednio do Sił Zbrojnych RP.

„Zakończone dostawy sprzętu w ramach I fazy programu WISŁA są dowodem rozwijającej się współpracy pomiędzy firmą Raytheon, PGZ i polskim przemysłem – powiedziała Caroline Touchstone, dyrektor polskiego programu przemysłowego w Raytheon. – Zdaliśmy sobie sprawę, jak kluczowa jest współpraca z polskimi firmami i z niecierpliwością oczekujemy poszerzenia tych relacji w ramach wsparcia II fazy oraz możliwości, jakie LTAMDS stworzy dla polskiego przemysłu” – powiedziała Caroline Touchstone, Dyrektor polskiego programu w Raytheon Technologies.

Po zakończeniu pierwszego etapu programu WISŁA, rozpocznie się II faza, w której planowane jest podpisanie kolejnych zamówień dotyczących wyrzutni oraz mobilnych warsztatów logistycznych systemu Patriot. 

PGZ napisało również w aktualnościach, że Konsorcjum PGZ-WISŁA oraz Raytheon Technologies pracują nad nowymi projektami offsetowymi oraz ofertami w zakresie najnowszego rozwiązania opracowanego przez Raytheon Technologies, tj. zaawansowanego radaru dookólnego dolnej warstwy systemu obrony powietrznej (ang. Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) zwanego również radarem LTAMDS.

Na Konsorcjum PGZ – WISŁA składają się: 

 • Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), 
 • Huta Stalowa Wola S.A. , 
 • Jelcz sp. z o.o., 
 • MESKO S.A., 
 • Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., 
 • PCO S.A, 
 • PIT-RADWAR S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., 
 • Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. 
 • Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama