reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Krystian Maj KPRM
Przemysł elektroniczny |

Odbudowa i modernizacja polskiej armii

W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polska dąży do dalszego zwiększenia wydatków na obronę i modernizację swojej armii.

W zeszłym roku w Polsce wprowadzono projekt ustawy zwiększającej wydatki na obronę kraju do 3% PKB od 2023 roku i ponad dwukrotnie zwiększającej liczbę żołnierzy służących w polskich siłach zbrojnych. Jednak według aktualizacji z kancelarii premiera, przyjęty przez Sejm budżet na rok 2023 przewiduje wydatki na obronność w wysokości 97,4 mld zł, co stanowi blisko 4% PKB.

Ze względu na charakter obecnego napięcia geopolitycznego i wojny Rosji z Ukrainą, Evertiq podczas tegorocznego Expo w Krakowie szczególną uwagę poświęci krajowemu przemysłowi obronnemu.

Jak podano w aktualizacji z kancelarii, liczebność Wojska Polskiego od kilku lat jest zmniejszana, a wiele jednostek i ośrodków szkoleniowych armii zostało zlikwidowanych. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała jednak drastyczne zmiany w geopolityce regionu i całej Europy. Polska zwiększa więc inwestycje w obronność i sprzęt.

“Ściągamy do Polski najnowocześniejszy sprzęt, a także produkujemy nasz jak Kraby, jak Pioruny.” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na temat modernizacji polskiej armii.

Krajowa produkcja dla strategicznie ważnych sektorów jest niezbędna z wielu względów, a krajowy przemysł obronny nie jest tu wyjątkiem.

W ramach "Planu modernizacji technicznej" Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035 Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało rekordową kwotę 524 mld zł na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla swoich żołnierzy.

Wcześniej w marcu potwierdzono oficjalnie, że czołgi K2 będą serwisowane, naprawiane i produkowane w WZM Poznań.

„Umowa, którą zawarliśmy z naszym partnerem koreańskim stanowi o transferze technologii. Tu w Poznaniu odbędzie się produkcja m. in. takich ciekawych rozwiązań jak hydropneumatyczne podwozie, które jest wykorzystywane w czołgu K2. To bardzo nowoczesne rozwiązanie. Ale także i inne elementy tego czołgu będą tu w Poznaniu produkowane. Zamówiliśmy 1000 czołgów. Na tyle jest zawarta umowa z Koreą Południową. 180 spośród tych czołgów zastanie dostarczonych w ramach pierwszego procesu. One będą dostarczone bezpośrednio z Korei. Następne będą już współprodukowane, a później już produkowane tu właśnie w Poznaniu.” – powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Evertiq EXPO odbędzie się w Krakowie 14 maja. Gośćmi specjalnymi z branży zbrojeniowej będą Ron Farkas (President Poland - US Operations) oraz Remigiusz Wilk (Communications Director, Grupa WB).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2