reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Thorium Space z przełomowym kontraktem

Polska firma działająca w sektorze kosmicznym podpisała z Sivers Semiconductors kontrakt o wartości 1,85 miliona dolarów na opracowanie i wdrożenie do produkcji przełomowych na rynku globalnym chipsetów dla terminali naziemnych SATCOM oraz najnowszej generacji satelit definiowanych cyfrowo – pisze Thorium Space w komunikacie prasowym.

W ramach kontraktu, opracowane mają zostać cztery innowacyjne układy scalone MMIC,  pozwalające na realizację aktywnych elektronicznie sterowanych anten płaskich w paśmie Ka, zarówno w terminalach naziemnych (pozwalających na równoległą łączność z wieloma satelitami na różnych orbitach – tzw. „make it before brake it”), a także unikatowy na rynku Światowym chipset kosmiczny do zastosowań na pokładzie satelit telekomunikacyjnych. Thorium Space podkreśla w komunikacie, że oba rozwiązania wyprzedzają o co najmniej dwie generacje obecnie dostępne rozwiązania konkurencji.

Założone w 1951 roku Sivers Semiconductors to wiodąca i uznana na całym świecie szwedzka firma technologiczna, która dostarcza układy scalone i zintegrowane moduły w swoich dwóch obszarach biznesowych: bezprzewodowym i fotonicznym. Jak czytamy dalej, prace rozwojowe w ramach obecnie zawartej umowy rozpoczną się już w marcu 2023 roku i potrwają cały bieżący rok. Warto dodać, że Sivers szacuje zapotrzebowanie rynku na opracowywanie chipy na 5 mld USD w okresie 2023-2030.

„Współpraca z Sivers to jest dokładnie to, na co czekaliśmy od pierwszego dnia w Thorium Space. Dzisiaj jesteśmy pewni, że możemy opracować i dostarczyć najlepsze w swojej klasie, najnowocześniejsze, aktywne rozwiązania antenowe dla globalnego segmentu naziemnego  i kosmicznego bez żadnych kompromisów.” — mówi Paweł Rymaszewski, CEO/CTO Thorium Space.

W ramach szerszej współpracy, w pierwszych fazach rozwoju, Thorium Space ma dostarczyć działające próbki inżynieryjne kilku różnych dedykowanych chipów  w paśmie milimetrowym Ka dla zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej. Natomiast w kolejnej fazie,  nieuwzględnionej  obecną umową, spółka planuje osiągnąć znaczny potencjał rozwoju wspomnianych chipów, które będą dalej rozwijane, kwalifikowane  i przygotowywane do masowej produkcji. Jak podkreślono, chipsety będą wspierać zarówno segment naziemny, jak i kosmiczny, a wprowadzenie ich do masowej produkcji planowane jest  w drugiej połowie 2024 r.

„Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Thorium Space nad tym projektem, mającym na celu wprowadzenie najlepszych w swojej klasie chipsetów do ich rozwiązań naziemnych  i kosmicznych. Po raz pierwszy dostarczymy rozwiązania do zastosowań kosmicznych,  a współpraca z tak znakomitą i innowacyjną firmą jak Thorium Space zapowiada się niezwykle interesująco.” – mówi Anders Storm, Group CEO, Sivers Semiconductors.

Thorium Space Sp. z o.o. to prężnie rozwijająca się firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company), która ajmuje się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Posiada biura we Wrocławiu i Warszawie. Warto dodać, że w 2021 roku Thorium Space został wybrany m.in. jednym z 10 najbardziej innowacyjnych startupów technologii kosmicznych oraz wyróżniony jako jeden z 5 Top Space Tech Global Manufacturing Solutions z 288 badanych firm.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama