reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volkswagen
Biznes |

Rosyjski sąd zamraża aktywa Volkswagena w Rosji

Agencja Reutera pisze, że rosyjski sąd zamroził w poniedziałek (20 marca) wszystkie aktywa Volkswagena w Rosji, co stanowi przeszkodę dla trwających od roku starań niemieckiego producenta samochodów o likwidację jego rosyjskich działań biznesowych.

W zeszłym roku zagraniczni producenci samochodów, w tym Volkswagen, zawiesili swoją działalność w Federacji Rosyjskiej w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę po jej agresji na Ukrainę. 

Teraz Volkswagen próbuje sprzedać swoje rosyjskie aktywa, w tym zakład w Kałudze nad rzeką Oką, w którym do marca 2022 roku odbywała się produkcja  225 tys. pojazdów rocznie.

Do produkcji pojazdów niemieckiego koncernu w fabryce w Niżnym Nowogrodzie został zakontraktowany GAZ – rosyjski producent samochodów. Agencja Reutera pisze, że GAZ utrudnia ewakuację biznesu Volkswagena z Rosji, starając się zatrzymać jakąkolwiek sprzedaży aktywów w związku z pozwem przeciwko niemieckiemu producentowi samochodów. GAZ wniósł pozew przeciwko Volkswagenowi, gdy ten wypowiedział mu umowę produkcyjną w sierpniu. Rosyjska firma uważa, że było to naruszenie umowy. 

W aktach sądowych GAZ powiedział, że próby wyjścia Volkswagena z rynku rosyjskiego zagrażają jego własnym interesom i domaga się 15,6 mld rubli, czyli ok. 201,3 mln dolarów odszkodowania za zerwaną umowę.

Rosyjski sąd przychylił się w poniedziałek do wniosku GAZu i zgodził się zamrozić wszystkie aktywa Volkswagena w Rosji na czas sporu. Decyzja ta utrudnia wycofanie się koncernu z Rosji bez szwanku. 

Agencja Reutera pisze, że GAZ odmówił komentarza, a Volkswagen i rosyjskie ministerstwo przemysłu nie odpowiedziały na prośby o komentarz.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2