reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tauron
Przemysł elektroniczny |

Tauron inwestuje w farmy wiatrowe

Polskie przedsiębiorstwo z branży energetycznej rozpoczęło proces wylewania fundamentów pod infrastrukturę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Jak podaje Tauron w aktualnościach, na instalację złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW, które zapewnią energię ponad 68 tysiącom gospodarstw domowych.

„Turbiny wiatrowe instalowane na lądzie to jedne z najtańszych, ale też najbardziej efektywnych jednostek wytwórczych, stąd ich szczególne miejsce w zielonym portfelu Taurona. Do 2025 roku chcemy zainstalować w technologii onshore 0,7 GW.” – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron – „To jedna z kluczowych inwestycji dla powodzenia Zielonego Zwrotu. Przełoży się ona na wymierne korzyści w postaci ilości energii odnawialnej w sieci, a przez to przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, co również wpłynie na poprawę jakości powietrza.”

Polskie przedsiębiorstwo energetyczne pisze, że farma wiatrowa Mierzyn jest drugim pod względem wielkości i uzyskanej mocy projektem Grupy Tauron, która już dziś eksploatuje jedenastoma farmami wiatrowymi. Wymienić tu należy instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi, gdzie łącznie 200 turbin wytwarza energię elektryczną o łącznej mocy 416 MW. Tauron podaje, że w budowie są cztery kolejne tego typu instalacje. 

„TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim w czerwcu zeszłego roku. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 roku.” – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Należy podkreślić, że zgodnie z nową strategią Tauron zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu poprzez zwiększenie mocy OZE. W związku z tym w 2025 roku koncern planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Takie osiągi stanowiłyby ok. 80% całego miksu wytwórczego Tauronu. 

Jeśli chodzi o samą energetykę wiatrową, to tutaj Tauron zamierza podwoić stan posiadania do 2025 roku, zaś w 2030 chce już dysponować 1100 MW w technologii wiatrowej. Rozwijane mają być również projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zostaną zwiększone moce do 700 MW, a w 2030 do 1400 MW.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama