reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volkswagen
Przemysł elektroniczny |

Volkswagen rozpoczyna budowę hiszpańskiej gigafabryki

Należące do Volkswagena PowerCo rozpoczęło budowę drugiej fabryki ogniw. Gigafactory Valencia ma ruszyć z produkcją w 2026 roku i zatrudnić ponad 3 000 osób.

Akumulatory stanowią podstawowy element strategii Volkswagena zatytułowanej „NEW AUTO”. W tym celu powołano PowerCo, oddzielną spółkę zajmującą się właśnie produkcją akumulatorów. Od momentu rozpoczęcia działalności w lipcu 2022 roku PowerCo zdecydowało się na trzy lokalizacje dla fabryk ogniw: Salzgitter w Niemczech, Walencja w Hiszpanii i St. Thomas w Ontario w Kanadzie. Dwie z nich są w trakcie budowy. 

Roczna zdolność produkcyjna w fabryce w Walencji wyniesie początkowo 40 GWh, jednak w przyszłości może zostać potencjalnie zwiększona do 60 GWh. Fabryka ogniw powstaje na obszarze około 130 hektarów w Sagunto, w bezpośrednim sąsiedztwie Walencji. Firma podaje, że dostępność taniej, zielonej energii elektrycznej oraz regionalny klaster badawczo-innowacyjny, nie wspominając o bliskości hiszpańskich zakładów produkcyjnych grupy VW, były ważnymi czynnikami decydującymi o budowie zakładu w Walencji.

Po ukończeniu, gigafabryka w Walencji będzie dostarczać zunifikowane ogniwa m.in. do zakładów samochodowych w Martorell i Pampelunie.

PowerCo zamierza produkować zrównoważone baterie w Walencji, a fabryka ogniw będzie zasilana w całości zieloną energią elektryczną generowaną przez energię słoneczną i wiatrową, cykl surowcowy będzie zamykany bezpośrednio na terenie fabryki ogniw

Gigafactory Valencia jest opisywana jako główny element programu inwestycyjnego o wartości 10 mld euro pod nazwą "Future: Fast Forward", który Grupa Volkswagen ogłosiła w ubiegłym roku wraz z PowerCo, swoją hiszpańską spółką zależną SEAT S.A. oraz 49 innymi partnerami. W ramach planu Volkswagen zelektryfikuje również swoje fabryki samochodów w Martorell i Pampelunie. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama