reklama
reklama
reklama
reklama
© Ford
Przemysł elektroniczny |

Ford ogłosił zwolnienia w Hiszpanii

W połowie lutego Evertiq pisał, że Ford ogłosił likwidację 3 800 miejsc pracy w Europie. W ubiegły piątek Ford Motor Co. Bardziej sprecyzował swoje plany, informując o redukcji około 1 100 etatów w swoim zakładzie w Walencji.

Zwolnienie 1 100 osób w Hiszpanii uzupełni zaplanowaną redukcję 2 300 stanowisk głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Swoje plany tłumaczy potrzebą wprowadzenia w Europie „bardziej konkurencyjnej struktury kosztów”. 

W przytoczonym przez Associated Press komunikacie czytamy, że Ford Spain powiadomił w piątek związki zawodowe o tym, co opisał jako "głęboką restrukturyzację swoich operacji." Dodano jednak, że Ford jeszcze do niedawna bronił zakładu w Walencji, podkreślając że jest to preferowane przez amerykański koncern miejsce na Starym Kontynencie do montażu pojazdów elektrycznych "następnej generacji".

José Luis Parra Navarro, rzecznik związku zawodowego UGT, powiedział, że pracownicy staną się "nadwyżką", gdy zakład przestawi się na produkcję samochodów elektrycznych, ponieważ produkcja ta wymaga mniejszego nakładu pracy ludzkiej.

Zakład Forda w Walencji jest jedynym tego typu obiektem amerykańskiego koncernu w Hiszpanii. Zatrudnionych jest tam obecnie 5 400 osób.

Ford Spain w mailu nadesłanym do Associated Press napisał, że redukcja zatrudnienia jest „spowodowana głównie przez zaprzestaną w kwietniu 2023 roku produkcją modeli S-Max i Galaxy”.

Zgodnie ze strategią Forda, firma chce zniwelować swoją ofertę dedykowaną na rynek europejski do całkowicie elektrycznej floty. Amerykanie chcą osiągnąć to do 2035 roku, zaś produkcja pierwszego zbudowanego w Europie elektryka miałaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2