reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© TSMC
Biznes |

TSMC wciąż rozważa budowę fabryki w Europie

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., największy na świecie producent układów scalonych na zlecenie, poinformował dziś, że wciąż rozważa możliwość utworzenia fabryki w Europie. Komunikat ten był odpowiedzią na doniesienia medialne o budowie zakładu TSMC w Dreźnie.

Dziś Commercial Times napisał, że TSMC wybrało Drezno, będące centrum półprzewodników w Niemczech, jako lokalizację budowy swojej europejskiej fabryki, w której produkcja miałaby się rozpocząć w 2025 roku. 
Oświadczenie na te doniesienia szybko wydało TSMC, które powtórzyło, że plany budowy europejskiej fabryki wciąż są rozważane. 

Jak podaje Focus Taiwan, inwestycja w Niemczech miałaby na celu zaspokojenie silnego popytu na specjalistyczne procesy TSMC w Europie i złagodzenie różnych, nieoczekiwanych czynników wynikających z geopolityki.

Powołując się na źródła z łańcucha dostaw TSMC, Commercial Times pisze, że Drezno zbudowało kompleksowy ekosystem półprzewodników, więc zakład w tym mieście miałby wzmocnić pozycję tajwańskiej firmy w Unii Europejskiej i znaleźć się bliżej swoich odbiorców. 

Grupa głównych międzynarodowych firm półprzewodnikowych, takich jak Infineon, Bosch, GlobalFoundries, X-Fab i NXP, uruchomiła fabryki w Dreźnie, podczas gdy dostawcy sprzętu półprzewodnikowego, w tym Applied Materials, ASML i Siltronic również założyli bazy produkcyjne w mieście – pisze dalej Commercial Times.

W tej chwili TSMC buduje fabryki w Arizonie. Mają one wytwarzać chipy w procesach 4 nm i 3nm, a ich masowa produkcja ma się rozpocząć w 2024 i 2026 roku. Kolejna fabryka jest budowana również w Japonii, gdzie będą wykorzystywane procesy 12nm, 16nm i 22nm, a także specjalistyczna technologia 28nm. Tutaj rozpoczęcie komercyjnej produkcji zaplanowano na 2024 rok.  

W zeszłym tygodniu TSMC ogłosiło, że firma planuje swoje operacje, biorąc pod uwagę potrzeby klientów i wsparcie rządów. Dlatego też rozważa fab w Niemczech, aby opracować chipy stosowane w elektronice samochodowej, a także procesy specjalne; a także utworzenie drugiej fabryki w Japonii. 

Kilka dni temu Evertiq pisał, że TSMC zatrudni 6 tys. inżynierów w 2023 r. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2