reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ministerstwo Obrony Narodowej
Przemysł elektroniczny |

Krajowy przemysł zbrojeniowy jest ważny dla Polski

Krajowa produkcja dla strategicznie ważnych sektorów jest w wielu znaczeniach niezbędna. Krajowy przemysł zbrojeniowy nie jest tu wyjątkiem.

W ciągu ostatnich kilku lat firmy należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także będące ich podwykonawcami, zaczęły się prężnie rozwijać. Zwiększyła się ilość zamówień, zaczęto modernizować fabryki, budować nowe, większe zakłady produkcyjne, wyposażać je w nowoczesny sprzęt. 

Jakiś czas temu, rządowa delegacja odwiedziła np. poznańską spółkę H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. 

„Włączamy polski przemył do tego łańcucha dostaw, do tego łańcucha produkcji. Tak dzieje się w przypadku zakładów Cegielskiego” – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas wizyty Fabryki Pojazdów Szynowych sp. z o.o. w Poznaniu.

Zakłady H. Cegielski zajmują się produkcją pojazdów szynowych, ale nie tylko na potrzeby komercyjne. Poznańska spółka jest również zaangażowana w produkcję pojazdów oraz wyposażenia dla potrzeb Wojska Polskiego. 

„Zakłady H. Cegielskiego produkują chociażby elementy do programu Wisła, a więc do polskich Patriotów, również mosty dla Wojska Polskiego są produkowane tutaj. Dlaczego te zakłady są tak ważne? Bo to jest wielka historia naszego kraju, wielka historia dotycząca uprzemysłowienia i skoku cywilizacyjnego. Ale to wszystko zostało zaniedbane i zaniechane w czasach rządów liberałów. My konsekwentnie to odtwarzamy. Zamawiamy broń dla Wojska Polskiego zawsze w Polsce. W zakładach, które produkują polską broń” – mówił dalej wicepremier, dodając że bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze. 

H. Cegielski to jedna z najstarszych firm produkujących tabor kolejowy. Pierwsze wagony pod marką Cegielski opuściły zakład w 1921 roku, a pięć lat później rozpoczęto produkcję parowozów. Fabryka wznowiła działalność po II wojnie światowej i od 1946 roku wyprodukowała łącznie około: 13 500 wagonów i 800 lokomotyw. 

W 2010 roku całość udziałów w H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.


Wiele firm z polskiego sektora zbrojeniowego będzie można odwiedzić podczas Evertiq Expo Kraków, czyli jednodniowych targach, połączonych z konferencją i warsztatami, które odbędą się 14 czerwca. Zapraszamy więc do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Zarejestruj się już dziś, wstęp na Evertiq Expo jest darmowy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1