reklama
© Blees
Przemysł elektroniczny |

Busy bez kierowcy w Polsce?

Świat pędzi i nie zawsze nadążamy za kolejnymi zmianami. Postępująca elektryfikacja, technologie i różne coraz to bardziej zaawansowane rozwiązania sprawiają, że coś, co jeszcze do niedawna wydawało się rzeczywistością rodem z filmów sci-fi, teraz staje się możliwe. Takie przedsięwzięcia podejmowane są również w Polsce, a jednym z nich jest autonomiczny bus od firmy Blees.

Firma Blees rozpoczęła działalność w 2019 roku. Od początku chciała odpowiedzieć na pojawiające się trendy i wyzwania na rynku transportu zbiorowego. Autonomiczne pojazdy jej projektu miałyby odciążyć i uzupełnić tradycyjną komunikację miejską, a być może i przyczynić się do zmniejszenia ilości samochodów na drogach. 

Pierwszy minibus przystosowany do jazdy bez kierowcy ma zostać zaprezentowany już wiosną tego roku. Pojazd od podstaw tworzony jest w Polsce. Pierwsze autobusy projektu Blees testowano już w Gdańsku i Jaworznie, a tramwaje w Krakowie. 

Idea Blees opiera się nie tylko na autonomicznych pojazdach, ale również na DRT, czyli formie transportu współdzielonego, w którym pojazdy mogą zmienić swoją trasę w oparciu o realne zapotrzebowanie pasażerów i nie myszą trzymać się sztywno ustalonego rozkładu jazdy.

Jak pisze firma na swojej stronie, transport na żądanie nie stanowi konkurencji dla tradycyjnego transportu publicznego, wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach jest jego doskonałym uzupełnieniem.

Rozwiązanie opiera się na platformie do zarządzania całą usługą, która daje możliwość podglądu realizacji zadań przez kierowców oraz generowania raportów umożliwiających efektywne zarządzanie rozliczeniami. Daje ona również możliwość wprowadzenia przejazdów, które zostały zgłoszone telefonicznie bezpośrednio u operatora. Sercem systemu Blees nazywa algorytmy, które automatycznie przeliczają trasy i tak planują odbiór pasażerów, aby każdy dotarł o czasie na docelowy przystanek.

Drugim istotnym elementem rozwiązania stworzonego przez gliwicką firmę jest aplikacja dla mieszkańców, dzięki której użytkownicy mogą zamawiać przejazd, podając miejsce i godzinę odbioru oraz miejsce docelowe. Trzeci element to aplikacja dedykowana kierowcom, w której pojawiają się wszystkie informacje dotyczące zgłoszonych kursów. 

Blees współpracuje z jedną z większych firm software’owych na Śląsku – Future Processing, Politechniką Śląską oraz licznymi specjalistami z Politechniki Krakowskiej.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1