reklama
reklama
reklama
© scanrail dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

LG Energy Solution, Ford i Koç Holding tworzą spółkę Joint Venture, produkującą ogniwa akumulatorowe

LG Energy Solution, Ford i Koç Holding podpisały niewiążący protokół ustaleń (MOU) w sprawie budowy jednego z największych zakładów produkcji ogniw akumulatorowych do pojazdów elektrycznych w Europie.

Projekt zlokalizowany w strefie przemysłowej w Başkent w Turcji ma ruszyć jeszcze w 2023 roku. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2026 r., ma na celu wsparcie realizacji celu marki Ford, jakim jest wyprodukowanie ponad 2 milionów aut elektrycznych do 2026 r. Roczna zdolność produkcyjna ogniw akumulatorowych w nowym zakładzie osiągnie co najmniej 25 gigawatogodzin (Gwh), i może potencjalnie wzrosnąć do 45 Gwh.

„Utworzenie nowej spółki joint venture z LG Energy Solution i Koç Holding stworzy solidne fundamenty do budowy prężnej przyszłości pojazdów elektrycznych Forda w Europie” komentuje Lisa Drake, wiceprezes Ford EV Industrialization.

Ford i LG Energy Solution współpracują od ponad dekady. LG Energy Solution dostarcza m.in. akumulatory wytwarzane w Polsce, w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, do Forda Mustanga Mach-E i E-Transit. Natomiast niemal stuletnia współpraca Ford Motor Company i Koç Holding obejmuje wspólne przedsięwzięcie Ford Otosan, mające obecnie ponad 60 lat.

„ […] łącząc siły z Fordem i Koç w Turcji, będziemy rozwijać naszą wiodącą technologię akumulatorów, aby jeszcze bardziej przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne w Europie” mówi Youngsoo Kwon, prezes LG Energy Solution.

Koç Holding w specjalnym oświadczeniu skomentował również niedawną katastrofę trzęsienia ziemi która objęła znaczną część Turcji- „Głęboko odczuwamy ból związany z okropną katastrofą trzęsienia ziemi, która miała miejsce 6 lutego. Jako Grupa Koç zmobilizowaliśmy wszystkie nasze zasoby dla naszego kraju. Wierzymy, że inwestycje takie jak joint venture z LG Energy Solution i Ford odegrają kluczową rolę w przetrwaniu tego wyjątkowo trudnego okresu. W związku z tym podkreślamy naszą determinację w budowie tego obiektu inwestycyjnego z dwoma globalnymi firmami, który przyniesie naszemu krajowi znaczącą globalną przewagę konkurencyjną w branży motoryzacyjnej. Składamy kondolencje naszemu narodowi i szczerze wierzymy, że przezwyciężymy te trudne czasy dzięki jedności i solidarności.”

Ford zapewnia, że do 2035 roku w Europie będzie oferował całkowicie elektryczną flotę samochodów dostawczych i osobowych stanowiące zeroemisyjne pojazdy nowej generacji.

LG Energy Solution posiada globalną sieć produkcji baterii składającą się z zakładów produkcyjnych ulokowanych w sześciu krajach (Polska, Korea Południowa, USA, Chiny, Indonezja i Kanada), o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 200 GWh. Zakład w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem obecnie posiada moc produkcyjną na poziomie 86 GWh, która w najbliższej perspektywie wzrośnie do 115 Gwh. Portfel zamówień firmy odnotował 385 bilionów KRW na koniec 2022 roku. LG Energy Solution zamierza zwiększyć swoje globalne zdolności produkcyjne do 300 GWh do końca 2023 roku. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1