reklama
reklama
reklama
© Development Agency in Serbia
Przemysł elektroniczny |

Continental zainwestował w megafabrykę w Serbii

Założona w 1871 roku w Hanowerze niemiecka spółka akcyjna zainwestowała 140 mln euro w zakład produkcyjny dla przemysłu motoryzacyjnego w Kać w pobliżu Nowego Sadu w Serbii. W samym 2023 roku zatrudnienie ma znaleźć tam ponad 500 osób, które będą zaangażowane w rozwój Human Machine Interface (HMI).

Jak informuje Development Agency of Serbia, oficjalne otwarcie nowego zakładu Continentala miało miejsce 23 lutego. Ma on powierzchnię 30 000 m2, na których znajduje się przestrzeń produkcyjna, logistyczna i biurowa. Jest to jeden z największych zakładów niemieckiej spółki na świecie. 

Fabryka w Kać została wyposażona w nowoczesne technologie produkcyjne i będzie produkować zaawansowane elektroniczne systemy zarządzania pojazdami, takie jak duże rozwiązania wyświetlaczy Pillar-to-Pillar Displays dla marek samochodów premium.

"Złożoność, szybkość i jakość naszego rozwoju były po prostu niesamowite. Mamy 1000 wysoko wykwalifikowanych inżynierów i stajemy się jednym z największych centrów inżynieryjnych w Serbii, ale także w samym Continentalu" – mówił podczas otwarcia Sasha Cioringa CEO w Continental Automotive Serbia.

Inwestycja wyniosła 140 mln euro i przyczyniła się do utworzenia ponad 500 nowych miejsc pracy. Jednak  Aleksandar Vučić, Prezydent Republiki Serbskiej, powiedział, że jest to bardzo ważna fabryka dla serbskiej gospodarki, a Continental planuje zainwestować dodatkowe 150 mln euro i stworzyć kolejne 1500 miejsc pracy.

"Continental osiągnie liczbę trzech miliardów eksportu, będzie największym eksporterem w ciągu dwóch lat. Pracujemy nad tym, aby otworzyć fabrykę również w Nis" – dodał Vučić.

Podczas otwarcia fabryki Continentala Prezydent Serbii podkreślił, że Niemcy są ich pierwszym partnerem w handlu zagranicznym. Dodał, że w niemieckich fabrykach w Serbii zatrudnionych jest obecnie 79 000 pracowników, a liczba niemieckich firm przez ostatnie dziesięć lat wzrosła z 42 do 124. Obecnie wartość handlu towarami pomiędzy tymi krajami wynosi ponad 8 miliardów euro.

Continental Automotive Serbia działa w Nowym Sadzie od ponad pięciu lat. Wtedy niemiecka spółka otworzyła Centrum Badań i Rozwoju, gdzie zatrudniła ponad 750 inżynierów. Ośrodek ten zajmuje się opracowywaniem rozwiązań do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych dla działu sieci i informacji w pojazdach firmy Continental. Obejmuje to takie produkty jak tablice przyrządów, radary, kamery, jednostki sterujące do zdalnego monitorowania pozycji i parametrów pojazdu, systemy dostępu do pojazdu za pomocą smartfonów, aplikacje mobilne, a głównym produktem jest system przeznaczony do wysoce autonomicznej jazdy.

Continental został założony w 1871 roku w niemieckim Hanowerze. Obecnie zatrudnia ponad 190 000 osób w 58 krajach. W Serbii firma działa od 2009 roku i zatrudnia ponad 2 800 osób. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1