reklama
© Assay Group
Przemysł elektroniczny |

Polska firma podpisała kontrakt z gigantem

Pod koniec listopada 2022 roku Evertiq pisał, że Flash Electronics India Pvt Ltd i polski Elimen Group podpisały porozumienie o współpracy w zakresie silników trakcyjnych oraz sterowników dla pojazdów elektrycznych. Teraz dowiadujemy się, że podpisano umowę licencyjną.

Elimen Group – polska firma projektująca zaawansowane napędy elektryczne – podpisało umowę licencyjną obejmującą przekazanie technologii produkcji silników elektrycznych oraz falowników indyjskiej firmie Flash Electronics, pisze Paweł Bednarz redaktor naczelny portalu Auto Electro Moto. Dziennikarz ujawnił, że uowa licencyjna przewiduje na początek produkcję urządzeń do motocykli, autobusów i pojazdów ciężarowych, a w następnym etapie – samochodów osobowych i ciężkich maszyn drogowych. Zgodnie z podaną informacją, pierwsze silniki elektryczne i falowniki skonstruowane przez Elimen Group mają zjechać z taśm produkcyjnych fabryki Flash Electronics w indyjskim mieście Pune już w 2024 roku.

Podpisanie umowy licencyjnej z gigantem bezsprzecznie wpłynie na wartość spółki, co zapewne odczują również inwestorzy. Jednak Elimen Group nie ma zamiaru na tym poprzestać, globalna ekspansja firmy dopiero się zaczyna. 

„Podpisanie umowy licencyjnej otwiera drogę do szerokiego wdrożenia urządzeń zaprojektowanych przez Elimen Group. Dla nas kluczowa jest skala i potencjał rynku, na który firma właśnie wchodzi. Cieszę się, że uruchomienie produkcji w Indiach znacząco zwiększy wartość spółki, na czym skorzystają nasi inwestorzy. A to dopiero początek globalnej ekspansji Elimen Group.” – mówił w rozmowie z Pawłem Bednarzem z Auto Electro Moto Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.

Na swoim koncie na LinkedInie Łukasz Blichiewicz zauważa, że nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby nie ogromny wysiłek całego zespołu Elimen Group oraz znakomitych rozwiązań inżynieryjnych i polskiej myśli technicznej, która nie dość, że w niczym nie ustępuje rozwiązaniom opracowywanym w innych krajach, to jeszcze często je przewyższa poziomem zaawansowania, co ma miejsce i w tym wypadku.

Jak podaje portal Auto Electro Moto, umowa licencyjna przewiduje na początek produkcję 4 rodzin silników o bazowych parametrach momentu szczytowego 3200Nm, 360Nm, 64Nm, 25Nm i mocach odpowiednio 360kW, 180kW, 16kW oraz 5,7kW, jak również przeznaczone do nich falowniki. Szacuje się, że produkcja będzie wynosić od 3 tys. do 25 tys. jednostek miesięcznie. Na początku z linii produkcyjnej będą schodziły skonstruowane przez Elimen Group silniki elektryczne i falowniki przeznaczone do motocykli, autobusów i pojazdów ciężarowych. Dopiero w następnej kolejności trafią do samochodów osobowych, ciągników siodłowych oraz ciężkiego sprzętu drogowo-budowlanego. 

„Naszym celem jest osiągnięcie pozycji lidera w obszarze projektowania i produkcji napędów elektrycznych zasilanych napięciem 400 V oraz 800 V, które wykorzystywane są w elektrycznych autobusach i pojazdach dostawczych. Jako projektanci dysponujemy już gotowym kompletem tych urządzeń, które  trafią do produkcji seryjnej. Na tym etapie także dział bezpieczeństwa funkcjonalnego, w ramach którego w oparciu o zapisy normy ISO 26262 będziemy doskonalić nasze procesy projektowania, prototypowania i przygotowywania modeli przedprodukcyjnych.” – mówił cytowany przez Auto Electro Moto Daniel Śliwka, współzałożyciel i główny inżynier w Elimen Group. 

W związku z tą współpracą Flash Electronics zamierza uruchomić w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną opartą na najnowszej technologii uzwojeń silników, pisze dalej Paweł Bednarz. Dziennikarz zaznacza jednak, że obie firmy nie ujawniają wartości kontraktu, a tym, co wiadomo jest jedynie fakt, iż Flash Electronics w ciągu dwóch lat na współpracę z Elimen Group, wliczając w to uruchomienie linii produkcyjnej, przeznaczy równowartość ponad 80 mln zł.

„Nasza wizyta w Indiach oraz udział w targach Expo Components 2023, największej imprezie tego typu na kontynencie azjatyckim, stała się znakomitą okazją do nawiązania bezpośredniego dialogu z finalnymi odbiorcami produktów, dokładniejszego zrozumienia ich potrzeb, a w efekcie – lepszego dostosowania oferty do potrzeb rynku indyjskiego i innych rynków Azji.” – mówił cytowany przez Auto Electro Moto Cezary Klimont, Prezes Elimen Group.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1