reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SK nexilis
Przemysł elektroniczny |

Northvolt podpisał kontrakt z koreańskim koncernem

Business Korea pisze, że SK Nexilis podpisało średnio- i długoterminową umowę na dostawy folii miedzianej na dużą skalę z największym w Europie producentem baterii wtórnych – Northvoltem. Kontrakt opiewa na 1,4 bilionów KRW, czyli ok. 4,9 miliardów zł.

19 lutego SK Nexilis ogłosił, że będzie dostarczać Northvoltowi folię miedzianą do baterii wtórnych. Materiał będzie produkowany w zakładzie koreańskiego koncernu w Stalowej Woli i dostarczany przez pięć lat, począwszy od 2024 roku.

Należy podkreślić wagę kontraktu, gdyż jak pisze Business Korea wielkość kontraktu stanowi około 80% zapotrzebowania Northvolt na folię miedzianą w tych latach. Wartość kontraktu wynosi ok. 1,4 biliona wonów, czyli ok. 4,9 miliardów złotych, a dostarczonego materiału wystarczy do wykorzystania w 1,7 mln pojazdów elektrycznych.

Na 2024 rok SK Nexilis zaplanowało również uruchomienie fabryki w Polsce. Pierwszy zakład koreańskiego koncernu w Stalowej Woli miałby osiągać roczną zdolność produkcyjną 50 000 ton. Z kolei Northvolt promuje budowę wielkoskalowego zakładu produkcji baterii o łącznej mocy 150 GWh i jak pisze Business Korea, przyciągnął już ogromne inwestycje od europejskich producentów samochodów, takich jak Volkswagen i Volvo.

W związku z postępującą elektryfikacją, rynek folii miedzianej dedykowanej bateriom wtórnym rośnie błyskawicznie. Analitycy z firmy badawczej SNE Research oszacowali, że tylko na przestrzeni lat 2021-2025 może wzrosnąć z  270 000 ton do 750 000 ton. Oznaczałoby to średni roczny wzrost o ponad 40%.

Przewiduje się ponadto, że 2024 rok może okazać się kłopotliwy dla tych, którzy potrzebują folii miedzianej o szerokości 1 metra lub większej do swojej produkcji, gdyż mogą pojawić się jej poważne deficyty. Zapotrzebowanie na nią rośnie, zwłaszcza wśród największych dostawców baterii. Jednak jej produkcja stanowi jedynie 30-50% produkcji większości wytwórców folii miedzianej. Na tym tle wyróżnia się SK Nexilis – szeroka folia miedziana stanowi ponad 90% produkcji koreańskiego koncernu. 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1