reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Valeo
Przemysł elektroniczny |

Roboty MiR wdrożone w kolejnej fabryce w Polsce

Francuski koncern Valeo zainwestował w optymalizacje intralogistyki w oparciu o roboty Mobile Industrial Robots. Mają one wspierać transport wewnętrzny w fabryce wycieraczek samochodowych w Skawinie. Jak czytamy w komunikacie prasowym, za wdrożenie odpowiadała krakowska firma Astor.

W zakładzie produkcyjnym w Skawinie Astor zainstalował dwa roboty MiR, które jak informuje Valeo, już teraz znacząco poprawiły wydajność procesów i pozwoliły na osiągnięcie wyższej elastyczności. 

W codziennej pracy dość kłopotliwa była różnorodność stosowanych nośników. Lekiem na to okazało się wdrożenie robotów MiR, z których pierwszy został rozpoczął pracę przy transporcie detali na hali montażowej już w 2020 roku.

„Każdy klient stosuje własny typ palet. Jesteśmy producentem, który musi dostosować się do klientów, a to oznacza, że każda z linii ma inny sposób wydania towaru. Do tego doszły różne rozmiary dróg wewnątrz zakładu.” – wyjaśnia Dominik Wąsiel, Site Supply Chain Manager & Regional Supply Chain Engineer and Development Manager w Valeo, Zakład Produkcji Systemów Wycieraczek w Skawinie – "Robotyzacja intralogistyki w Zakładzie Wycieraczek w Skawinie znacząco poprawiła wydajność naszych procesów. Oceniamy, że czas zwrotu z inwestycji to ok. 12 miesięcy.” 

W zakładzie produkcyjnym w Skawinie wdrożono już cztery roboty MiR, które dzięki specjalnym wózkom ze stelażami mogą przewozić kontenery z detalami, ciągnąć je za sobą za pomocą specjalnego haka. W ciągu godziny są w stanie przewieźć około 18 palet. Działalność robotów monitorowana jest za sprawą specjalnie zainstalowanego systemu flotowego.

„Koszty logistyczne, koszty dostawy na czas do klientów są znaczącą pozycją w naszym rachunku wyników i strat. Każda możliwość automatyzacji jest kluczowa z punktu widzenia zyskowności naszej fabryki.” – mówi Michał Odyniec, Dyrektor Zakładu Produkcji Systemów Wycieraczek w Valeo w Skawinie.

Valeo jest międzynarodowym koncernem z siedzibą główną we Francji, który zajmuje się produkcją części samochodowych. Fabryki firmy znajdują się na całym świecie, w Polsce są cztery. Zakład w Skawinie, w którym poczyniono najnowszą inwestycję, został otwarty w 2001 roku i jest największym produkującym wycieraczki w portfolio firmy oraz jednym z największych zakładów tego typu na świecie. 

„Poprawa bezpieczeństwa, eliminacja uszkodzeń oraz redukcja czasu to tylko kilka przykładów, gdzie wdrożenie robotów mobilnych dało nam dużo korzyści” – mówi Michał Kanarek, Menedżer magazynu w Valeo, Zakład Produkcji Systemów Wycieraczek w Skawinie.

Wdrożeniem zajęła się krakowska firma Astor, będąca dystrybutorem robotów MiR w Polsce. To ona przygotowała projekt od strony koncepcyjnej oraz zapewnił rentowność inwestycji. Astor jest jednym z wiodących dostawców rozwiązań z zakresu automatyzacji, robotyzacji i cyfrowej transformacji procesów produkcyjnych w Polsce. Oddziały firmy znajdują się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu, a wpracuje w nich ponad 150 osób. Firma cały czas się rozwija, w 2022 roku przekroczyła obrót 150 mln zł i wciąż się rozpędza.

Mobile Industrial Robots (MiR) to założona w 2013 roku duńska firma z siedzibą w Odense, która zajmuje się rozwojem i wprowadzaniem na rynek najbardziej zaawansowanej linii współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom możliwość podejmowania bardziej wartościowych działań. Roboty MiR wdrażają nie tylko średnie i duże międzynarodowe firmy, ale również szpitale i domy opieki. Sieć dystrybucyjna MiR rozpościera się na 60 krajów, a jej oddziały regionalne znajdują się w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokio i Szanghaju. W 2019 roku przychód MiR wyniósł 44 mln USD. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1